VakıfBank'tan PANKOBİRLİK ortağı üreticilere özel TarımKart

VakıfBank'tan PANKOBİRLİK ortağı üreticilere özel TarımKart

İSTANBUL (AA) - VakıfBank, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) ile imzaladığı protokol kapsamında TarımKart sahibi üreticilere satış...

İSTANBUL (AA) - VakıfBank, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) ile imzaladığı protokol kapsamında TarımKart sahibi üreticilere satış mağazalarında 6 aya varan vadelerde faizsiz tarımsal girdi alışverişi yapma imkanı sunuyor. TarımKart sahibi çiftçiler artık kredi tahsis ücreti ve alışveriş komisyonu ödemeyecek.

VakıfBank açıklamasına göre, bitkisel üretimden süt hayvancılığına, kümes hayvancılığından arıcılığa kadar üreticilere faaliyet türü bazında çözümler sunan, finansal danışmanlık hizmeti veren ve üreticilerin nakit akışına uygun geri ödeme planlarıyla ödeme kolaylığı sağlayan VakıfBank, son olarak PANKOBİRLİK ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında PANKOBİRLİK ortağı üreticiler VakıfBank TarımKart ile gübre, zirai ilaç, tohum, mazot gibi her türlü tarımsal girdiyi uygun şartlarda temin edebilecek.

VakıfBank ile yaklaşık 1,5 milyon çiftçi ortağı bulunan PANKOBİRLİK arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde Türkiye genelindeki 31 pancar ekicileri kooperatifine bağlı 300'ü aşkın satış mağazasında TarımKart ile üreticilere çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Protokol, TarımKart sahibi PANKOBİRLİK üyesi üreticilere, kooperatiflerden yapacakları tarımsal girdi alımında 6 aya varan vadelerde faizsiz kredi imkanı sunuyor. TarımKart, üreticilere vade farksız alışveriş imkanının yanı sıra yıllık kart ücreti muafiyeti başta olmak üzere çeşitli avantajlar sağlıyor.


-Başvuru için ÇKS'ye gerek yok


Kooperatif ortaklarına özel imkanlar sunan TarımKart sahibi olmak için üreticiler VakıfBank şubelerine başvuruda bulunabiliyor. TarımKart sahibi olmak isteyen üreticilerden başvuruda sadece nüfus cüzdanı istenirken, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi talep edilmiyor.

TarımKart ile Bağ-Kur primleri, elektrik, telefon faturası gibi ödemeler de yapılabiliyor. Ek kart hizmeti ile tek limite bağlı çok sayıda kart da verilebilirken, ek kart hizmeti ile üretici kendisi üretime devam ederken alışveriş ve bankacılık işlemlerini ek kart sahibi eş, çocuk veya çalışan yapabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, tarım sektörünün Türkiye'nin geleceği açısından stratejik öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, sektörün ihtiyaçlarına çözüm bulmak için durmadan çalıştıklarını dile getirdi. Çelebi, şunları kaydetti:

"Ülkemizin en büyük kooperatiflerinden PANKOBİRLİK ile üreticilerimiz lehine önemli bir iş birliği yaptık. Bu süreçte üreticilerimizin sorunlarını kendilerinden dinledik; uzun süren analizlerden sonra ihtiyaçlara cevap verecek bir kart geliştirdik.

Hasat uyumlu, yılda bir ödeme imkanı sunan TarımKart ile nakit sıkışıklığı yaşayan üreticiler, asgari borcu ödeyip kalan borcunu bir sonraki yıla bırakabilecek. TarımKart'ın çiftçilerimize bereket getirmesini diliyoruz."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler