VakıfBank'a uluslararası ödül

VakıfBank'a uluslararası ödül

Bankanın nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye'nin avro cinsi ilk covered bond ihracı "Gelişmekte olan Piyasalardaki En İyi Finansal Kurum İhracı" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü

İSTANBUL (AA) - VakıfBank’ın nisan ayında gerçekleştirdiği Türkiye’nin avro cinsi ilk covered bond ihracı, Global Capital tarafından "Gelişmekte olan Piyasalardaki En İyi Finansal Kurum ihracı" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Banka açıklamasına göre, uluslararası sermaye piyasalarının prestijli ve saygın medya kuruluşu Global Capital dergisi, gelişmekte olan piyasalardan 2016 yılında ihraç edilen tahvillerle ilgili 4 farklı kategoride ödül almaya hak kazanan işlemleri açıkladı.

Derginin editörleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda VakıfBank’ın covered bond ihracı, "En İyi Finansal Kurum İhracı" kategorisinde birinci oldu. VakıfBank’ın covered bond ihracı, böylelikle birbirinden saygın ve prestijli uluslararası 3 farklı organizasyon tarafından birincilik kazanmış oldu.


- "İhracımızın uluslararası sermaye piyasalarındaki önemi ve prestiji teyit edilmiştir"


Gelişmekte olan piyasalardan 2016 yılında ihraç edilen toplam 150 milyar doların üzerindeki tüm tahvil ihraçları arasında ödül almaya hak kazandıklarını ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Söz konusu işlemler arasında Körfez ülkelerinin 'AA-' ratingli tahvil ihraç işlemlerinden ‘B’ ratinge sahip Afrikalı özel sektör tahvillerine varıncaya kadar çok farklı yapıda ve vadede tahvil ihraçları bulunmaktaydı. Bankamızın nisan ayında gerçekleştirdiği, 5 yıl vadeli, 500 milyon avro tutarındaki ülkemizin avro cinsi ilk covered bond ihracının böyle bir ödüle layık görülmesi, bizleri son derece gururlandırmıştır." değerlendirmesini yaptı.

Daha çok gelişmiş Avrupa ülkeleri arasında yaygın bir sermaye piyasası ürünü olan covered bond ihraçlarının hem diğer Türk bankalarına hem de bölgedeki diğer gelişmekte olan piyasaların bankalarının dikkatini çektiğini kaydeden Aydoğan, "2017 yılından itibaren, hem ülkemizden hem de bölgemizden daha çok covered bond ihracı olacağını düşünüyoruz. Bu açıdan bu ödül, covered bond ihracımızın uluslararası sermaye piyasalarında ne kadar prestijli ve önemli bir işlem olduğunu bir kez daha teyit etmiştir." diye devam etti.


- "Uygun maliyetli kaynaklar getirmeye devam edeceğiz"


Covered bond ihracı ile özellikle Kıta Avrupasındaki covered bond yatırımcıları arasında VakıfBank’ın isminin ve bilinirliğinin oldukça arttığını aktaran Aydoğan, "Uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü ve yenilikçi kimliğimizin ön plana çıktığını ve bunun yatırımcılar nezdinde bankamızın imaj ve marka değerine çok olumlu katkı yaptığını görmek, bizleri son derece sevindirmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak covered bond ihracımıza birbirinden saygın ve prestijli uluslararası 3 farklı organizasyon tarafından birincilik ödülü verilmiştir. Önümüzdeki dönemlerde de benzer ihraçlarla ülkemize uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklar getirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :