Üniversite sporlarından "tam burslu eğitime" destek

Üniversite sporlarından "tam burslu eğitime" destek

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer:- "Çok faydalı buluyorum. Hatta daha da geliştirilmeli. Sporcunun üniversiteye devam etmesi için her türlü kolaylığın sağlanması gerekir"- "İyi sporcuya en iyi eğitim ortamını hazırlamak görevimi

ANKARA (AA) - HALİL İBRAHİM AVŞAR - Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı Kemal Tamer, başarılı sporculara vakıf üniversitelerinde "tam burslu eğitim" imkanı sunan anlaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, "Sporcunun üniversiteye devam etmesi için her türlü kolaylığın sağlanması gerekir." dedi.

Tamer, AA muhabirine, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 28 vakıf üniversitesi arasında imzalanan mutabakat metnine ilişkin değerlendirmede bulundu.

"İyi sporcuya en iyi eğitim ortamını hazırlamak görevimiz." diyen Tamer, "Çok faydalı buluyorum. Bence uzun zaman önce olmalıydı. Hatta daha da geliştirilmeli. Sporcunun üniversiteye devam etmesi için her türlü kolaylığın sağlanması gerekir." ifadelerini kullandı.

Tamer, "Okul mu spor mu?" ikilemini ortadan kaldırma adına önemli bir adımın atıldığına işaret ederek, "O tereddütte olanlar biraz olsun rahatlamıştır. Aileler bu konuda çok tedirgin. Aileler için güzel bir haber. Aileler gelecek kaygısıyla eğitimi seçiyor. Çünkü spor yaşamının ne kadar süreceği belli değil. Spor hayatı sınırlı bir dönem." diye konuştu.

Anlaşmanın 28 vakıf üniversitesiyle yapıldığını hatırlatan Tamer, şöyle devam etti:

"Bu tabii öğrencilere geniş yelpaze açmış oluyor. Belli yerlerde sıkışmamış olacaklar. Örneğin, vakıf üniversiteleri İstanbul'da çok fazla. Öğrencilerin çoğunun kulübü İstanbul'da. Dolayısıyla İstanbul'da kamp yapıyorlar. Okulu Ankara'da olunca devamda sıkıntılar oluyor. Bu problemlerin büyük bir kısımını çözecektir. Tabii yine sorumluluk sporcuda. Elde ettiği imkanı iyi kullanması gerekiyor. Çünkü sadece kayıt yaptırmak yetmiyor, bir de onun devamının gelmesi gerekiyor. Milli sporcular çok yoğun oldukları için derslerine devam edemiyorlar."


- "Faaliyet sayısının artırılması gerekiyor"


Geçen sezon 26 bin sporcunun federasyonun faaliyetlerine katıldığının bilgisini veren Tamer, "Bu sayı umarım bu sene daha da artar." dedi.

Tamer, imkanlar çerçevesinde maksimum düzeyde faaliyet düzenlediklerini dile getirerek, "Bizim çok fazla giderimiz yok. Üniversiteler kendi masraflarını karşıladığı için biz sadece bütçemizle hakem ve personel giderlerini karşılıyoruz. Yeterince faaliyet yapabiliyor muyuz? Yapabiliyoruz ama bence bu yeterli değil. Faaliyet sayısının artırılması gerekiyor. Bu da bütçeyle doğru orantılı." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.