Umman'dan "ABD ile İran arasında ara buluculuk yapamayız" açıklaması

Umman'dan "ABD ile İran arasında ara buluculuk yapamayız" açıklaması

MUSKAT (AA) - Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, ülkesinin, ABD ile İran arasında artan gerginlikle ilgili ara buluculuk yapamayacağını açıkladı.Kuveyt'in...

MUSKAT (AA) - Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, ülkesinin, ABD ile İran arasında artan gerginlikle ilgili ara buluculuk yapamayacağını açıkladı.

Kuveyt'in Er-Ray gazetesinin haberine göre, İran'da düzenlenen "Tahran Diyalog Konferansı"nda konuşan Bin Alevi, "Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra ABD ile İran arasında Umman ara buluculuğu yok ve şu an buna imkan olmadığına inanıyorum." dedi.

Bin Alevi, ülkesinin her iki tarafla da önemli ilişkileri bulunduğunu kaydetti.

Umman'ın Yemen'de çözüm çabalarıyla ilgili soruya da Bin Alevi, "Yemen'deki savaşla ilgili Suudi Arabistan ve Husiler arasında Umman çabası veya ara buluculuğu yok." yanıtını verdi.

- İran saldırısı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, gece saatlerinde ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak'ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil'deki üslerine 12'den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı