-Ukrayna'da hükümette kriz

-Ukrayna'da hükümette kriz

Bakan Abromaviçus’un istifa kararı üzerine 10 farklı ülkenin büyükelçisi ortak bir açıklama yayınladı

KİEV (AA) - Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Ayvaras Abromaviçus’un istifa kararı üzerine, Ukrayna’da bulunan 10 farklı ülkenin büyükelçileri ortak bir açıklama yayınladı.

İsveç’in Kiev Büyükelçiliği internet sitesinde yayınlanan ortak açıklamada ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya, İtalya, Litvanya, İsveç ve İsviçre Büyükelçilerinin isimleri yer aldı.

Büyükelçilerin açıklamasında, Abromaviçus’un Ukrayna’da reformların gerçekleşmesinde büyük katkısı olduğu vurgulanarak, istifa kararından dolayı hayal kırıklığına uğradıkları belirtildi.

Yapılan açıklamada, Abromaviçus ve ekibinin Ukrayna ekonomisinde, kronik yolsuzlukların ortadan kaldırılması, IMF programının başarılı bir şekilde uygulanması, ekonomik reformların hayata geçirilmesi ve şeffaf yönetimin gereklerine uyulması noktasında önemli ilerlemeler sağladığı ifade edildi.

Ukrayna’nın istikrarlı, güvenli ve müreffeh geleceğinin profesyonel bir ekibin sürekli çabası ile gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, "Ukraynalı liderlerin aralarındaki küçük farklılıkları bir kenara bırakması önemlidir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi ülkenin ilerlemesini engelleyen çıkarlar bırakılmalı, gerekli reformlar hayata geçirilmelidir" ifadesi kullanıldı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Ayvaras Abromaviçus, sabah saatlerinde düzenlediği bir basın toplantısı ile istifasını vermiş, parlamentonun bu kararını da yarın onaylamasını istemişti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler