Türkşeker'in dev zammının ardından PANKOBİRLİK'ten dikkat çeken destek açıklaması

Türkşeker'in dev zammının ardından PANKOBİRLİK'ten dikkat çeken destek açıklaması

TÜRKŞEKER, şekerin fabrika çıkış fiyatlarına zam yaparken, Pankobirlik yapılan zammın sektörün sağlıklı işlemesi açısından gerekli olduğunu savundu. PANKOBİRLİK'ten yapılan açıklamada, zammın market fiyatlarına yansımasının beklenmediği kaydedildi

PANKOBİRLİK, TÜRKŞEKER'in şeker fiyatlarına yüzde 67 zam yapıldığını duyurmasının ardından konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Yapılan düzenlemenin, zaruri bir ihtiyacı karşılamakla birlikte şeker üretiminin de devam edebilmesi için üreticilere fırsat verilmesini sağlayacağı kanaatindeyiz. Mevcut market satış fiyatlarına yansıyacağını düşünmemekteyiz" denildi.

PANKOBİRLİK'in açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

  • Uzun süredir baskılanan şeker fiyatında, Türkşeker tarafından fabrika çıkış fiyatlarında yapılan düzenlemenin, zaruri bir ihtiyacı karşılamakla birlikte şeker üretiminin de devam edebilmesi için üreticilere fırsat verilmesini sağlayacağı kanaatindeyiz.

  • Maliyetinin altında fiyatla tüketicinin ihtiyacına cevap verilmeye çalışılan şekeri, fiyat düzenlemesi ile Türkşeker maliyetine yakın bir duruma getirmiştir.

"MARKET FİYATLARINA YANSIMAYACAK"

  • Bu düzenlemenin mevcut market satış fiyatlarına yansıyacağını düşünmemekteyiz. Maliyet altı satış fiyatlaması devam etmiş olsaydı, pancar üreticisinin de ilerde büyük sıkıntılar ile karşılaşacağı gerçeğinin karşımıza çıkması muhtemeldir.

  • Böylelikle pancar üreticisinin karşılığını alamayacağı kanaatini benimseyeceği ve pancar üretiminin beklenenin altında olabilmesi ile arz-talep dikkate alındığında şeker fiyatının daha da yüksek rakamlara ulaşması beklenebilirdi.

  • Bu yüzden şekere zaruri bir düzenleme yapılması hem üreticinin hem de sektörün tüm paydaşlarının geniş anlamda düşünüldüğünde ülke ekonomisine ve halkın talebiyle arzına daha fazla fayda sağlaması beklenmektedir.

  • Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler