Türkiye'ye güven artıyor! Goldman Sachs Türk finansal teknoloji şirketi DgPays'e yatırım kararı aldı

Türkiye'ye güven artıyor! Goldman Sachs Türk finansal teknoloji şirketi DgPays'e yatırım kararı aldı

Goldman Sachs ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türk finansal teknoloji şirketi DgPays'e yatırım yapmak üzere anlaştığını duyurdu

Goldman Sachs ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türk finansal teknoloji şirketi DgPays'e yatırım yapmak üzere anlaştı.

Goldman Sachs Varlık Yönetimi Birimi ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından yapılacak yatırım, Türkiye'de bugüne kadar fintech alanında yapılan en önemli uluslararası yatırımlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin alanında lider finansal teknoloji sağlayıcısı DgPays, bir yıla yakın süren görüşmeler sonucunda Goldman Sachs ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’den yatırım almak üzere anlaşmaya vardı. Yatırım turu gerekli mercilerden onayların alınmasının ardından tamamlanacak.

Goldman Sachs Varlık Yönetimi Birimi ve EBRD tarafından yapılacak yatırım, Türkiye’de bugüne kadar fintech alanında yapılan en önemli uluslararası yatırımlardan biri olma özelliğini taşıyor. 

gdd.jpg

DgPays, Türkiye’de fintech şirketleri arasında yenilikçi olarak öne çıkan lider bir konuma sahip. Şirketin kurucusu ve CEO’su Serkan Ömerbeyoğlu, kuruluşundan bu yana hızlı bir büyüme gösteren ve fark yaratan DgPays’in, Goldman Sachs ve EBRD yatırımı ile daha da güçleneceğini belirterek şunları söyledi: “Şirketimiz, sunduğu yenilikçi teknoloji ve çözümlerle kısa sürede fintech alanında önemli uluslararası yatırımcıların dikkatlerini çekmeyi başardı. Dünyanın en önemli finans kuruluşlarının ilgi odağı olmaktan mutluyuz. Bu ortaklığın, stratejimizin bir parçası olan mevcut ürün ve hizmetlerimizi global trendlere paralel olarak uluslararası ölçeğe taşımak ve açık bankacılık gibi alanlarda geliştirdiğimiz yeni ve yüksek teknoloji ürünleri yerel ve küresel seviyede yaymak için de kaldıraç etkisi yapacağını düşünüyoruz. Bizim enerjimiz ve girişimci ruhumuz, ortaklarımızın network ve tecrübesiyle birleşince çok yakında başarılarla anılan bir platform olacağız. Bu bağlamda ülkemize doğrudan yabancı yatırım getirmekten de memnuniyet duyuyoruz.” 

Goldman Sachs Varlık Yönetimi Birimi adına konuşan Max Klimov, “Teknoloji adaptasyonu, yüksek genç nüfusu, finans ve teknoloji alanlarındaki kaliteli insan kaynağı ile Türkiye fintech alanında büyüyeceğine inandığımız bir pazar. En yenilikçi teknolojiler gerek ödeme sistemleri gerekse bireysel bankacılık alanlarında uzun zamandır tüketicilerin hizmetine sunulmakta. Biz, DgPays’in teknoloji altyapısı ve alanındaki tecrübesi ile sektörün ve paydaşlarının büyümesinde ve gelişmesinde kilit bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. 

EBRD’nin Risk Sermayesi Yatırım Programı adına konuşan Maria Barsuk, “DgPays’in bu kadar kısa süre içerisinde büyük ölçekli bir ödeme sistemi şirketi haline gelmesi ve pazardaki önemli oyuncular ile stratejik ortaklıklara gitmesinden çok etkilendik. EBRD olarak yatırım yaptığımız ülkelerdeki dijital dönüşümü ve yenilikçi tüketici çözümlerini destekleyerek söz konusu ülkelerin ekonomik gelişimine de katkı sağladığımıza inanıyoruz. Hissedar olarak EBRD, Serkan Ömerbeyoğlu’nu ve ekibini, Türkiye’nin Fintech dünyasının lider markası olmak için ilerledikleri yolda destekliyor olacak.”

Geniş ekosistemi, yenilikçi hizmet ve ürünleriyle öne çıkıyor

Ödeme Sistemleri alanında faaliyet gösteren DgPays, Serkan Ömerbeyoğlu tarafından 2017 yılında kuruldu. DgPays, halen başta bankalar, e-para şirketleri, mobil ağ operatörleri, sigorta şirketleri ve lojistik şirketleri olmak üzere 24 kurum; 55 milyon debit/ön ödemeli kart, 23 bin ATM ile 300 bine yakın işyerinde kullanılan Android POS ve Soft POS’tan oluşan bir çözüm ve hizmet ekosistemine sahip. DgPays, 2020 yılının Ağustos ayında da Doğuş Grubu’na ait Türkiye’nin en büyük sadakat programlarından ZUBİZU ile ortaklık yaptı.

Türkiye’nin hemen hemen bütün bankalarına hizmet veren DgPays, ATM, Pos, Ön Ödemeli Kart, Debit kart yönetim yazılım ve hizmetleri gibi geleneksel ödeme teknolojilerinin yanı sıra, dijital platformlar, elektronik cüzdan, ödeme geçiti altyapıları, mobil ödeme teknolojileri, NFC, QR, yeni nesil POS ve ödeme kabul eden teknolojiler ile ödeme sistemi ihtiyaçlarını uçtan uca karşılıyor. Şirket, firmalara sunduğu yazılım çözümlerinin yanı sıra, bu çözümlerin kullanıldığı platformların işletimini de yapıyor. 

Finans teknolojileri alanında deneyimli girişimci olan ve DgPays’i kurmadan önce ödeme sistemlerinde faaliyet gösteren Provus Bilişim Hizmetleri’nde ortak olarak görev yapan DgPays CEO’su Serkan Ömerbeyoğlu, Türkiye’nin en büyük ön ödemeli kart programı olan İninal’ın da fikir babası ve kurucu ortaklarından birisidir. Ömerbeyoğlu, Provus’un MasterCard’a satış sürecinde de yer almış ve bir süre de üst düzey yönetici olarak MasterCard bünyesinde çalışmıştı.

Goldman Sachs Hakkında:

The Goldman Sachs Group, Inc. şirketler, finansal kurumlar, devletler ve bireyleri kapsayan geniş ve çeşitli müşteri tabanına yatırım bankacılığı, menkul kıymetler, yatırım yönetimi ve bireysel bankacılık gibi birçok finansal hizmet sağlayan uluslararası ölçekte öncü bir finans kurumudur. Şirket 1869 yılında New York’ta kurulmuştur ve dünyanın önde gelen finans merkezlerinde ofisleri bulunmaktadır

EBRD Hakkında:

EBRD, 3 kıtada ve 37 ekonomide özel sektörün gelişimini ve çeşitli girişimcilik inisiyatiflerini destekleyen çok yönlü bir bankadır. Banka’nın hissedarları Avrupa Birliği (EU), Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve 69 ülkedir. EBRD yatırımları, ekonomileri bölgesel ölçekte rekabetçi, kapsayıcı, iyi yönetilen, çevreye duyarlı, dayanıklı ve entegre kılmayı amaçlar. Risk Sermayesi Yatırım Programı çerçevesinde, banka yeni kurulmuş ve büyümekte olan yenilikçi teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktadır.

DgPays Hakkında:

DgPays yenilikçi bir finans teknolojileri platformu olarak 2017 yılında kuruldu. DgPays, ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren bankalar, e-para kuruluşları, telekom operatörleri, toplu taşıma şirketleri ve sigorta şirketlerinin teknoloji ve işletim hizmeti ihtiyaçlarını uçtan uca karşılıyor. 55 milyonu aşkın kredi kartı, 25 bini aşkın ATM ve 160 bine yakın POS ödeme noktası ulaştığı müşteri tabanıyla, Türkiye'nin önde gelen finans teknoloji platformu olan DgPays, yeni nesil finansal teknoloji çözümlerinde uzmanlaşıyor. Şirket, giderek dijitalleşen ve mobil dünyaya entegre olan finansal işlemler için kurumlar arası köprü görevini gerçekleştiren çözümler de üretiyor. Kurumların hızla değişen ihtiyaçlarına ayak uydurarak hizmet sağlayan DgPays, yeniliklere açık, esnek bir yapıya sahipti. Müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklı olan yaklaşımı; iyi donanımlı ve bilgili uzmanları, deneyimli yönetimi ile sektörün ihtiyacı olan profesyonel hizmetleri sağlıyor.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.