Türkiye’nin en yeni trekking rotalarından biri Konya'da! Antik Roma Dönemi’nden kalma gerçek bir tarihi yol

Türkiye’nin en yeni trekking rotalarından biri Konya'da! Antik Roma Dönemi’nden kalma gerçek bir tarihi yol

Konya Bozkır ile Antalya Akseki arasında yer alan Antik Roma Döneminden kalma Isauria Yolu Türkiye’nin yeni trekking rotalarından biri olma yolunda. Konya Büyükşehir Belediyesi, yolu turizme kazandırmak için bir yürüyüş organizasyonu gerçekleştirdi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın Bozkır İlçesi ile Antalya’nın Akseki İlçesi arasında bulunan Antik Roma Dönemi’nden kalma Isauria Yolu’nu turizme kazandırmak için düğmeye bastı. Türkiye’nin yeni trekking rotalarından biri olan toplam 174 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolunun 76 kilometrelik bölümünde ülkenin genelinden 300’ün üzerinde turizm mihmandarı ve profesyonel dağcı 4 günlük dağ yürüyüşü yaparak bölgeyi tanıma imkanı buldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Antik Roma Dönemi’nden kalma gerçek bir tarihi yol olan Isauria Yolu’nun tanıtımı için kamplı yürüyüş organizasyonu gerçekleştirildi.

Bölgenin tanıtımının yapılması ve turizm faaliyetlerinin artırılması amacıyla Türkiye genelinden katılım sağlanarak gerçekleştirilen organizasyonda turizm mihmandarları ve profesyonel dağcılar 4 günlük dağ yürüyüşü yaptılar.

"ISAURİA YOLU ÇOK ESRARENGİZ, ÇOK MİSTİK, DOĞAYLA İÇ İÇE BİR YERDEYİZ"

174 kilometrelik tarihi yolun 76 kilometrelik etabında düzenlenen organizasyonla ilgili düşüncelerini aktaran Ali Ziya Yalçınkaya, “Türkiye’nin farklı yerlerinden katılan 300 katılımcıyla birlikte oldukça zorlu, bir o kadar da keyifli bir organizasyon oldu. Desteklerinden dolayı Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

İzmir’den katılım sağlayan Nilgün Çimen, “4-5 yıldır takip ettiğim bir rotaydı burası. Beni asıl çeken enerjisi. Çok esrarengiz, çok mistik, doğayla iç içe bir yerdeyiz. Doyasıya yaşayacağımı düşündüğüm için bu fırsatı değerlendirip katıldım” diye konuştu.

Yürüyüşe Kayseri’den katılan Mustafa Kılıçarslan, “Çok harika bir memleketimiz var, vatanımız var. Tarihi dokuların içinde yürüdük. Biraz yorucu oldu ama cennet gibi bir vatanımız var. Arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.” dedi.

TÜRKİYE’NİN YENİ TREKKİNG ROTALARINDAN BİRİ

Konya’nın Bozkır İlçesi ile Antalya’nın Akseki İlçesi arasında bulunan Isauria Yolu, taş döşemeli yolları, yol üzerinde bulunan sarnıçları, han kalıntıları, kuyuları ve kemerleriyle Türkiye’nin yeni trekking rotalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Toplamda 174 km uzunlukta olan Isauria Yürüyüş Yolu’nun kalan bölümünün parkur düzenleme çalışmaları sürüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.