Türkiye'de Nisan Ayında Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Türkiye'de Nisan Ayında Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 2024 yılı Nisan ayında son 53 yılın sıcaklık rekorunun kırıldığını açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Nisan ayı sıcaklık ortalaması 16,6 derece oldu ve bu değer, ortalamaların 4,3 derece üzerinde seyretti.

Rekor Sıcaklık Değerleri

Bakan Özhaseki, ülke genelinde en düşük sıcaklık değerinin eksi 9,4 santigrat derece olarak Kayseri'nin Sarız ilçesinde, en yüksek sıcaklık değerinin ise 38,9 santigrat derece ile Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ölçüldüğünü belirtti.

Türkiye'de Nisan Ayında Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Kuraklık Analizleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı 6, 9 ve 12 aylık kuraklık analizlerinin sonuçlarını paylaşan Özhaseki, Kasım 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasındaki 6 aylık dönemde Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin tamamında, Güney ve İç Ege ile Orta Karadeniz'de değişen şiddette meteorolojik kuraklık gözlemlendiğini belirtti.

"Ülkemizde yer yer orta şiddetli kuraklık izlendi"

Ağustos 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasındaki 9 aylık meteorolojik kuraklık değerlendirmesinde, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin güney ve batı kesimlerinde, Güney ve İç Ege ile Orta Karadeniz'de değişen şiddette meteorolojik kuraklık yaşanırken; Mayıs 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasındaki 12 aylık dönemde Antalya'nın Finike, Kaş, Elmalı ve Korkuteli ilçeleri ile Karaman, Kahramanmaraş ve çevrelerinde orta şiddetli; Kırıkkale, Yozgat, Sivas ve Ordu çevrelerinde ise hafif şiddette meteorolojik kuraklık izlendi.

Türkiye'de Nisan Ayında Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Türkiye Genelinde Yağışlar Arttı

Bakan Özhaseki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelindeki 220 günlük yağış değerlendirmesine de yer vererek, 1 Ekim 2023 ile 8 Mayıs 2024 tarihleri arasında Türkiye genelinde yağışların %3,9 arttığını ifade etti. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri hariç tüm bölgelerde, yağışlarda mevsim normallerine göre artış yaşandığını belirten Özhaseki, en fazla yağış artışının %27 ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleştiğini kaydetti.

İklim Değişikliği ile Mücadele

Bakan Özhaseki, "İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve çocuklarımıza sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmek için iklim değişikliğine karşı, tüm dünyada hep birlikte, el ele vererek mücadele etmek hepimizin görevidir" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler