Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Âkif ve İslam Dünyası'nı Konuştu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Âkif ve İslam Dünyası'nı Konuştu

TYB Konya Şubesi, düzenlediği 2023 etkinliklerinin 48.'sinde, "Âkif ve İslam Dünyası"nı ele aldı. Ali Emre'nin konuştuğu programda, Türkiye'nin önemi ve Mehmed Âkif'in yardımseverliği vurgulandı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, 2023 yılı etkinliklerinin 48.'sini gerçekleştirdi. Sadık Gökce'nin düzenlediği son salon programında "Âkif ve İslam Dünyası" ele alındı. Konuşmacı olarak Ali Emre'nin katıldığı etkinlikte, Türkiye'nin global arenadaki önemi ve Mehmed Âkif'in yaşamı, şiiri ve İslam dünyası ile ilişkileri detaylı bir şekilde tartışıldı.

a1.jpg

Programda konuşan Ali Emre, İslam dünyasının gözünde Türkiye'nin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekerek, maddi durumu iyi olanların desteklenmesi çağrısında bulundu. Zenginlerin ülkede kaynaklarını tutmalarını ve çeşitli yardım faaliyetlerine katkı sağlamalarını önerdi. Türkiye'nin güçlü bir ülke olarak bilindiğini ve dünya genelinde iyilikte birinci sırada olduğunu vurgulayan Ali Emre, Türk halkının tarih boyunca Arakan'dan Somali'ye, Sudan'dan Doğu Türkistan'a kadar birçok yerde yardım elini uzattığını belirtti.

a2.jpg

Ali Emre, Türkiye'nin günümüzde birçok İslam ülkesine örnek teşkil ettiğini ifade ederek, Türkiye'nin insani yardımlardaki rolünü ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki etkileyici duruşunu vurguladı. Türkiye'nin geçmişte Müslümanlar için öncü olduğunu hatırlatan konuşmacı, günümüzde ise Türkiye'nin bu ülkelerin kendisine baktığını ve yardım elini uzattığını dile getirdi.

a4.jpg

Ali Emre'nin konuşmasında öne çıkan bir diğer nokta da Mehmed Âkif'in yardımseverliği oldu. İstinyeli Hasan Tahsin'in örnek bir hikayesi üzerinden Âkif'in ev sahipliği ve yardım çabalarını anlatan konuşmacı, Âkif'in Balkan savaşları ve işgaller sonrasında evini mültecilere açtığını, camilerde ve ofisinde barınan insanlara destek olduğunu belirtti. Âkif'in çocuklarına bile öz ablalarıymış gibi davrandığını ve insanlar arasında birebir temas kurarak onlara yardım ettiğini vurguladı.

a5.jpg

Ali Emre, Âkif'in şiirlerindeki eleştirel tavrını da öne çıkardı. Âkif'in halkın içinde olma ve onların sorunlarına duyarlılık gösterme çabalarını, eleştirilerini yaparken bile halktan kopmama özelliğiyle birleştirdiğini ifade etti. Günümüzde benzer bir duruş sergileyen şairlerin az olduğuna dikkat çeken konuşmacı, Âkif'in halk içindeki hırpalama ve eleştirme cesaretini takdir etti.

a6.jpg

Programın sonunda, TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çaycı ve Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Yaramış tarafından Selçuklu çini motifli plaket, katılım beratları ve TYB Konya Şubesi'nin 2020 ve 2021 yılı etkinliklerini içeren "Şehre Sözümüz Var" ve "İnsanlığa Sözümüz Var" kitapları takdim edildi. Bu etkinlik, Türkiye'nin kültürel ve entelektüel birikimine katkıda bulunan önemli bir platform olarak öne çıktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler