Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 24. Başkanlar Kurulu Konya’da yapıldı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 24. Başkanlar Kurulu Konya’da yapıldı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı 9 gazeteciler federasyonu ve 86 gazeteciler cemiyetinin katılımıyla Konya'da gerçekleştirildi. Toplantıda Gazetecilik Meslek Kanunu ana gündemdi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı ülke genelinden 9 gazeteciler federasyonu ve 86 gazeteciler cemiyetinin katılımıyla Konya'da gerçekleştirildi. Toplantıda sektör çalışanlarının en önemli sorunlarına çözüm getirmesi beklenen Gazetecilik Meslek Kanunu ana gündemdi.

Basının sorunlarının tartışıldığı TGK 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya Dedeman Otel'de gerçekleştirildi. 9 gazeteciler federasyonu ve 86 gazeteciler cemiyetinin başkan ve temsilcilerinin bulunduğu toplantıya Konya Valisi Vahdettin Özkan, TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve TGK Genel Başkan Yardımcısı Adem Alemdar ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir de katıldı.

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, "Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun kuruluşundan bu tarafa, Konya olarak çok ciddi katkılar sağladık. Biz de Genel Başkanımız Nuri Kolaylı ile birlikte teşkilatlarımızın kurulmasında ve bu yapının büyümesinde Konya olarak elimizden gelen gayreti gösterdik. Bugün de 24. Başkanlar Kurulu Toplantısını Konya'da yapmaktan çok mutluyuz. Ben bütün meslektaşlarımızın bu Konya programından hem Konya'yı tanıma açısından hem de bugün sorunlarımızın konuşulacağı ve dertlerimizin tartışılacağı toplantı açısından faydalı olacağı kanaatindeyim" dedi.

ALEMDAR: EN ÖNEMLİ İŞİMİZ GAZETECİLİK MESLEK KANUNU

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve TGK Genel Başkan Yardımcısı Adem Alemdar, Türkiye’nin 42 bin kilometre kare ile en büyük toprak alanına sahip Konya’nın ülkenin tahıl ambarı olmasının yanında son 20 yılda 35 kat büyüyerek, yıllık 3 buçuk milyar dolara yaklaşan ihracatıyla sanayi kenti haline geldiğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun çalışmalarını anlatan Alemdar, “Konfederasyonumuzun yaş aldıkça ağırlığı da artmakta gücü de. 24. Kere ülkenin dört bir yanında dolaşmamız boşa gitmedi. Çünkü artık gündemimize meslek kanunumuz girdi. Bu, bu konfederasyonun en önemli işi olacaktır. Salondaki hemen herkesin basın kartıyla, yıpranmayla pek işi kalmamıştır ama gelecek nesillere bırakabileceğimiz en önemli iş bu olacaktır. Gazetecilik Meslek Kanunu’nun çıktığı günleri de en kısa zamanda görmek istiyoruz” dedi.

KOLAYLI: BİZİM ACİL OLARAK BİR MESLEK YASAMIZA İHTİYACIMIZ VAR

24. Başkanlar Kurulu Toplantısında Konya'da buluşmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı da, "Burada mesleğimizin sorunları ve dayanışma için bir arada bulunuyoruz. Mesleğimizin çok fazla sorunu var. Bizim acil olarak bir meslek yasamıza ihtiyacımız var. Yoldan geçen herhangi biri, hiçbir eğitimi olmadan eline bir cep telefonu verilerek gönderildiğinde "ben gazeteciyim" diyebiliyor, gazeteci kimliği kazanabiliyor. Bunun düzene girmesi için bir çalışma yapıyoruz. Meslek yasasının hazırlanması için bir kıvılcım yaktık. İnternet yasası sorunumuz var. Aylardır meclise geldi, gelecek deniliyor ancak henüz gelmedi. Basın kartı ve yıpranma hakkı konusunda sorunlarımız var. Basın İlan Kurumu'yla ilgili ve basın ilanlarıyla ilgili sorunlarımız var. Anadolu'daki gazetelerin en önemli can damarlarından biri olan basın ilan konusu, çok kanayan yara. Bunu da Basın İlan Kurulu'nda görev alan sevgili meslektaşlarımla birlikte burada tüm detaylarıyla tartışacağız, arkadaşlarımızın sorularını yanıtlayacağız. Yarın da sonuç bildirgesiyle Türkiye kamuoyuna tartışmalarımızı duyuracağız" diye konuştu.

VALİ ÖZKAN: ALGILAR DEĞİŞİYOR, TOPLUM DEĞİŞİYOR, BEKLENTİLER DEĞİŞİYOR!

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, böylesine nitelikli bir toplantının Konya’da icra ediliyor olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, şunları söyledi: Aslında çok dinamik bir süreç; algılar değişiyor, toplum değişiyor, beklentiler değişiyor. Hal böyle olunca sosyolojik olarak toplumun bütün kurumları insanların ve toplumların ihtiyaçlarına göre bir refleks hissediyor. Tabiatıyla tek bir alanı değil, multidisipliner bütün alanlarla, bütün sektörlerle insanlarla alakadar olan basın gibi bir kurumun hem organizasyonu hem meslek kuruluşları hem muhtevası hem basına ilişkin toplumsal beklentiler de çok dinamik bir süreçle muhatap. Bu hep böyle olmuştur, tartışılmıştır. Bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Esas olan toplum olarak, meslek mensupları olarak hep beraber bu dinamizm içinde meslek kuruluşlarının misyonu ne olmalı? Basının misyonu nedir? Bu tartışmalar içinde kamu yararını esas alarak, toplumsal menfaatleri gözeterek daha kurumsal bir yapıya büründürülmesi önemli. Bu yönüyle de böylesine güzel bir netice verecek bu toplantının da burada olması ilimiz açısından da bir zenginlik.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum