Türkçe öğrenen Bosnalı çocuklar Çocuk Şenliği'nde buluşacak

Türkçe öğrenen Bosnalı çocuklar Çocuk Şenliği'nde buluşacak

Yunus Emre Enstitüsünce Bosna Hersek'te uygulanan Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkçe öğrenen çocuklar, 26 Nisan'da Zenica'da düzenlenecek Çocuk Şenliği'nde bir araya gelecek- Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yaman: - "Çocuk Şenliği, Tercihim

SARAYBOSNA (AA) - SANELA CRNOVRSANİN - Yunus Emre Enstitüsünce Bosna Hersek'te uygulanan Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Türkçe öğrenen binlerce çocuk, 26 Nisan'da ülkenin orta kesimindeki Zenica şehrinde düzenlenecek Çocuk Şenliği'nde buluşacak.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen ve artık gelenekselleşen Çocuk Şenliği, Bosna Hersek'in dört bir yanından 6 bin çocuğu bir araya getirecek.

Bosna Hersek'te ilgiyle izlenen "Elif" dizinin başrol oyuncusu İsabella Damla Güvenilir ile Bosna Hersekli ünlü şarkıcı Mirza Selimovic'i de çocuklarla buluşturacak etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic'in de katılması planlanıyor.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılından beri uygulanan Tercihim Türkçe Projesi kapsamında Bosna Hersek'in 7 kantonunda 8 bin 500'e yakın öğrencinin Türkçe öğrendiğini aktardı.

Yaman, 2013 yılından beri düzenledikleri şenliğe bu yıl da Zenica şehrinin ev sahipliği yapacağını belirterek, "Bu sene de programa salonun kapasitesi gereği 6 bin öğrencimizi getireceğiz. Türkçe öğrenen öğrenci sayımız yaklaşık 8 bin 500 ancak bunlardan sadece geçmiş senelerde şenliğe gelmeyen 6 binini programımıza getireceğiz." diye konuştu.

Tercihim Türkçe Projesi'nin, Bosna Hersek'teki devlet okullarında Türkçenin ikinci yabancı seçmeli dil olarak seçilmesine ilişkin bir proje olduğunu söyleyen Yaman, "Şu anda 7 kantonda 8 bin 243 öğrencimiz var." dedi.

Yaman, 2013 yılından itibaren yapılan birçok etkinliğe ek olarak resim, şiir ve şarkı yarışmaları, futbol ve voleybol turnuvaları, Türkiye'den kardeş okul projesi, okullara Türkçe sınıflar açılması gibi faaliyetler de düzenlediklerini dile getirerek, "Çocuk Şenliği, Tercihim Türkçe Projesi'nin final programı." ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile iş birliği içerisinde Türkçe okutulan okullarda Türkçe sınıfları açtıklarını da aktaran Yaman, "Türkiye'deki kardeş belediyelerin destekleriyle Türkçenin uzun süre okutulduğu, kalıcı olduğu okullarda Türkçe sınıfları oluşturuyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde 25 tane Türkçe sınıfı oluşturuldu. Hedefimiz, Türkçenin okutulduğu tüm okullarda Türkçe sınıfı oluşturmak." diye konuştu.

Şenliğe Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic'in katılmasının planlandığını belirten Yaman, projeye destek veren çok sayıda kurum, kuruluş ve belediyeden de katılım beklediklerini ifade etti.

Yaman, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları öğrencilerinin de programa katılarak Türk dansları ve halk oyunları gösterisi sunacakları bilgisini paylaştı.

- Bosna Hersek'te Türkçe öğrenen öğrencilere sunulan imkanlar

Bosna Herseklilerin, Yunus Emre Enstitüsünce verilen Türkçe kurslarına yoğun ilgi gösterdiklerini vurgulayan Yaman, "Merkezimizdeki kurslarımıza gelen öğrencilerimiz için, temmuz ayında enstitünün her yıl düzenlediği Türkçe Yaz Okulu programı gerçekleşecek. Bosna Hersek genelinden 30'a yakın kişi bu programa katılacak. 4 hafta boyunca Anadolu'nun farklı şehirlerinde bulunup oranın kültürünü tanıyacak, Türkçe pratik yapma imkanı bulup Türkçelerini geliştirecekler." dedi.

Bosna Hersek'teki 4 üniversitede eğitim gören Türkoloji öğrencileri için de Türkoloji Yaz Okulu düzenleyeceklerini söyleyen Yaman, programa 10'a yakın öğrencinin katılacağını ifade etti.

Yaman, Türkoloji mezunu olup Türkçe öğretmeni olmak isteyenler için de Yabancılara Türkçe Eğitimi Sertifika Programı düzenlediklerini kaydederek, enstitü bünyesinde düzenlenen konserler, konferanslar, kitap tanıtımları, film gösterimleri gibi kültür-sanat faaliyetlerine de devam edeceklerini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :