Türk Tasavvuf Müziğinin Üstadı Ahmet Özhan performansıyla davetlilerden tam not alıyor.

Türk Tasavvuf Müziğinin Üstadı Ahmet Özhan performansıyla davetlilerden tam not alıyor.

Türk Tasavvuf Müziğinin usta ismi ve Devlet Sanatçı Ahmet Özhan, Şeb-i Arus törenlerinde Mevlana dostlarıyla bir araya geliyor.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlikleri çerçevesinde Konya’da düzenlenen programlara katılan Türk Tasavvuf Müziğinin usta ismi ve Devlet Sanatçı Ahmet Özhan, Şeb-i Arus törenlerinde Mevlana dostlarıyla bir araya geliyor. Türk Tasavvuf Musikisinin birbirinden değerli eserleri yorumlayan Özhan, performansıyla da davetlilerden tam not alıyor.

Etkinlik boyunca Mevlana Kültür Merkezinde sahne alan Ahmet Özhan, Türk musikisinin önemli güfteci ve bestekarlarının eserlerini seslendiriyor. Konya’daki anma programları için repertuarında 13 eser bulunduran Özhan, 11 gün boyunca verdiği konserlerle, Konya’ya gelen yerli ve yabancı Mevlana aşıklarıyla bir araya geliyor. Sanat Yönetmenliğini, kanun sanatçısı Mehmet İhsan Özer’in üstlendiği İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunda, 11 sazende ve 15 hanende eserlerin icrasında Ahmet Özhan’a eşlik ediyor. Şeb-i Arus törenlerinin vazgeçilmez ismi Özhan, 1981 yılından buyana Konya’daki ihtifallerde hanende olarak yer alırken, 1986’dan itibaren de solo konserleriyle Türk tasavvuf musikisinden eserler sunuyor.

ozhan-1.jpeg

Ahmet Özhan’ın bu yılki repertuarında yer alan, segah ve hicaz makamlarındaki 13 eser ise şöyle; Tekbir, Salat-ı Ümmiye, Sevelim Hazreti Mevlana’yı, Canım Kurban Olsun, Meded Allah Sana Sundum Elimi, Sevdim Seni Mabuduma, Bülbül-i Veş Figan Eyler, Ey Yaradan Allah, Esselam Ey Rahmeti Rahmet Olan, Ben Bu Yolu Bilmez İdim, Kaside, Aşkın Kuluyuz, Ya Olduğun Gibi Görün

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler