Türk ihracatçıları rotayı Amerika'ya çevirdi

Türk ihracatçıları rotayı Amerika'ya çevirdi

Türkiye, 2024 Yılında İhracat Hedeflerini Yükseltiyor: Ege İhracatçı Birlikleri Kanada ve ABD Yolunda

Türkiye'nin 2024 İhracat Hedefi 265 Milyar Dolar

Türkiye, 2024 yılı için belirlediği 265 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak amacıyla, Ticaret Bakanlığı'nın Uzak Ülkeler Stratejisi ile uyumlu olarak pazarlama faaliyetlerini artırıyor. Bu hedef doğrultusunda Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Kanada ve ABD'ye yönelik Genel Nitelikli Ticaret Heyetleri düzenleyecek.

EİB'den Kanada'ya Ticaret Heyeti

Ege İhracatçı Birlikleri, 22-24 Eylül 2024 tarihleri arasında Kanada'nın Montreal kentinde Türk ihracatçıları ile Kanadalı ithalatçıları bir araya getirecek. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Kanada ile dış ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Türkiye'nin Kanada'ya ihracatı, 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde yüzde 18 artarak 592 milyon dolara ulaştı. Çelik, kimya ürünleri, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ile hububat bakliyat yağlı tohumlar en çok ihracat yapılan sektörler arasında yer aldı.

ABD'ye Yönelik Ticaret Heyeti

EİB, 12-16 Kasım 2024 tarihleri arasında ABD'nin Los Angeles kentinde Türk ihracatçıları ile ABD'li ithalatçıları buluşturacak. Türkiye'nin ABD'ye ihracatı, 2024 yılının ilk beş ayında yüzde 8 artarak 4 milyar 951 milyon dolara ulaştı. Kimya sektörü, otomotiv, halı, hazır giyim ve konfeksiyon, makine gibi sektörler ABD'ye en çok ihracat yapan sektörler arasında öne çıkıyor.

TURQUALITY Projesi ve ABD Pazarındaki Başarı

Jak Eskinazi, "Türkiye ile ABD arasındaki dış ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. Turkish Tastes TURQUALITY Projesi ile ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini artırıyoruz" dedi. Bu proje sayesinde Türkiye'nin ABD'ye gıda ihracatı 1 milyar dolardan 2 milyar dolara ulaştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.