Turizmciler, Kurban Bayramında iç pazarda rekor bekliyor

Turizmciler, Kurban Bayramında iç pazarda rekor bekliyor

TÜROFED Başkanı Ayık:- "Bayramda tüm Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kişinin bir yerden bir yere seyahat etmesini bekliyoruz"- "Bayramda otellerde konaklayan 500 bin kişilik bir yerli misafir kitlesi olabilir. Bu nedenle bayramda iç pazar rekor kırabilir"-

İSTANBUL (AA) - SÜMEYYE DALKILINÇ - Hem Rusya hem de Avrupa'dan gelen turist sayısındaki azalış ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından kamu çalışanlarına getirilen izin yasağı sonucu zor bir sezon geçiren turizmcilerin imdadına bu yıl bayramlar yetişti.

Temmuz ayında Ramazan Bayramı'nın 9 güne çıkartılmasıyla hareketlenen sektör, şimdi de, 12 Eylül'de başlayacak Kurban Bayramı tatilinin yine 9 güne çıkartılmasını bekliyor. Hükümet yetkililerinin bayramın 9 güne çıkartılabileceği yönündeki açıklamaları bu konuda kamuoyunda da beklentileri artırdı.

Kurban Bayramı tatili henüz 9 güne çıkartılmamış olsa da rezervasyonlarda artış yaşanmaya başladı. Turizm sektörü temsilcileri, 10-18 Eylül'ü kapsaması beklenen bayram tatili süresince iç pazarın rekor kırmasını bekliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramda sektörde ciddi hareketlilik olmasını beklediklerini ifade ederek, özellikle 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından uygulanan kamudaki izin yasağının kaldırılmasının sektöre yansımasının çok olumlu olduğunu, iç pazarda ciddi hareketlilik yaşandığını, bu hareketliliğin bayram sonrasında da devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Ayık, birçok işletmenin buna yönelik çalışmalar yaptığını belirterek, fiyat konusunda şu anda ciddi bir cazibe olduğunu söyledi. Fiyat cazibesinden dolayı ciddi talep artışı yaşandığını ifade eden Ayık, "İç pazarın önemi bizim için çok büyük. Türkiye'de konaklama hizmeti veren bütün tesisler, yerli misafirlere en uygun şartlar ve en uygun fiyatlarla hizmet etmekten mutlular." diye konuştu.

İç pazarın sektör için her zaman önemli olduğunu, önceden ve şu anda olan kampanya ve promosyonların benzerlerinin gelecek yıllarda da uygulanacağını belirten Ayık, iç pazarda seyahat eden insan sayısı ve alışkanlığının geliştirilmesi, belli sayılara ulaşması gerektiğini ve bu konuda sektör için belirtilen rakamın 10 milyon olduğunu kaydetti.

- "Çok ciddi bir talep olacağını tahmin ediyoruz"


15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 binin üzerinde iptal aldıklarını bildiren Ayık, bayrama daha zaman olduğunu, bundan dolayı otellerin hala rezervasyon almaya devam ettiğini, çok ciddi bir talep olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Osman Ayık, bayramda tüm Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kişinin bir yerden bir yere seyahat etmesini beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunun yarıya yakını konaklama tesislerine dönük olabilir. Yani bayramın tamamında tesislerin yüzde 50'ye yakın dolulukları iç pazardan gerçekleşebilir. Bunun karşılığı da, Türkiye genelinde 1 milyon civarı nitelikli yatak olduğu için bunun yarısına yakın doluluk olursa, demek ki bayramda otellerde konaklayan 500 bin kişilik bir yerli misafir kitlesi olabilir diyebiliriz. Bu nedenle bayramda iç pazar rekor kırabilir."


- "Beklentimiz, bir an önce aradaki günün resmi olarak tatil edilmesi"


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da her bayramda olduğu gibi, bu bayram için de beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ederek, beklentilerinden bir tanesinin de bir an önce aradaki günün, 16 Eylül'ün tatil edilmesi olduğunu söyledi.

Şu ana kadar sözlü olarak söylense de bu konuda bir karar çıkması ve bu kararın resmi olarak deklare edilmesi gerektiğini belirten Hacısüleyman, vatandaşların, şu anda tatil programlarını 16 Eylül'süz yaptığını kaydetti.

Bu tip ara günlerin idari izin değil de, tüm çalışanlar için bayram tatiline dahil edilmesini beklediklerine dile getiren Hacısüleyman, "İdari izinli sayılma fonksiyonu, özel sektör hariç, devlet memurları için geçerli. Türkiye'de baktığınız zaman işveren olarak kamu çok büyük bir gruba hitap ediyor. Yani ailenin bir parçası kamuda çalışırken, bir parçası da özel sektörde çalışıyor. Burada eşitliği sağlamak açısından arada kalan günün resmi tatil edilmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı