Turizm Haftası

Turizm Haftası

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan beraberindeki heyeti kabul etti

KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başkan Akyürek, turizm alt yapısının güçlendirilmesinin önemine dikkati çekerek, şehre daha çok ziyaretçi çekecek, üretime, ticarete, işletmelere, esnafa katkı yapacak projeler üzerinde durmak gerektiğini söyledi.

Turizm Haftasının İslam Dünyası Turizm Başkenti sıfatı taşıyan Konya için ayrı bir önem taşıdığını dile getiren Akyürek, 2016'yı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, üniversitelerin turizm fakülteleri ve bu alanda çalışan kuruluşlarla iyi bir şekilde değerlendirmek istediklerini belirtti.

Akyürek, şöyle devam etti:

"Mesela Bilim Merkezimize sadece Konyalılar değil, neredeyse yüzde 50 oranında Konya dışından ziyaretçi geldiğini görüyorum. Bu alanda çalışmaya devam edersek, ileride bu sayı daha artacaktır. Stadyumda spor turizmine katkı yapıldığını görüyorum. Mesela Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalarda Mevlana Kültür Merkezi bir odak haline geldi. Her cumartesi Konya dışından insanlar otobüslerle sema programına geliyorlar."

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da Büyükşehir Belediyesinin ve diğer belediyelerin turizme katkı konusunda pek çok proje gerçekleştirdiğini belirterek, bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile ilgili fakültelerin dekanları ve TÜRSAB'ın oluşturduğu güç birliğinin Konya'nın hayrına olacağını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye'deki belediyeler arasında en fazla Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje yürüttüğüne dikkat çeken Çıpan, "İl Halk Kütüphanesi, Kılıçaslan Köşkü gibi projelerin İslam Dünyası Turizm Başkenti olan Konya’nın dünya genelinde tanıtımına katkı sağlayacak." dedi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı