Turgutoğulları Toy’da Buluştu

Turgutoğulları Toy’da Buluştu

Turgutoğulları Birliği Alaş Toyga Kültür Şöleni’nin dördüncüsü yoğun katılımla gerçekleşti. Şölende konuşan siyasi parti ve STK temsilcileri, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ve buna karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi

Konya’nın Yunak ilçesine bağlı Turgut Mahallesinde Turgutoğulları Birliği Alaş Toyga Kültür Şöleni, yoğun katılımla gerçekleşti. Turgut ve Çevre Köyleri Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (TURÇEVDER) öncülüğünde yapılan şenliğe AK Parti Konya milletvekili Orhan Erdem, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, CHP İl Başkanı Barış Bektaş,  Büyük Birlik Konya İl  Başkanı Osman Seçkin  Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Yunak Belediye Başkanı  Abdullah Emre Demirhan, Yargıtay daire başkanı Musa Heybet, Van Savcısı İsmail Köker ve  siyasi parti yöneticileri, STK başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.  Programın açılış konuşmasını yapan TURÇEVDER Başkanı Erol Yayla, “Turgutoğullarının bir araya gelerek kaynaşması için tertip edildi. Turgutoğulları Beliği, derneğimizin girişimleriyle birlikte Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan tarih profesörleriyle bir araya geldik. Turgutoğullarının soyunun nerden geldiğini araştırdık. Bu çalışmalar sonucunda Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi ve Orman Bakanlığı, Afyon’da üç gün uluslararası Turgutoğulları sempozyumu düzenledi. Turgut ve Bayburt kardeşler, Ahmet Yesevi tarafından Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için gönderildi. İlk olarak Ilgın’ın Bey Konak köyüne gelerek 1100’lü yıllarda Anadolu’ya ilk girişlerini yapmışlar. Turgutoğulları bu coğrafyada Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasının yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı’nın kurulmasında önemli rol oynamıştır. Özellikle Karamanoğulları beyliğinin içerinde bulunmasından dolayı da Seydişehir, Beyşehir, Doğanhisar, Ilgın, Akşehir, Sultandağı, Emirdağı, Akşehir, Yunak, Çeltik, Cihanbeyli’den Toroslara kadar iskan edilmiştir” dedi

 “BU COĞRAFYA ANA KUCAĞI GİBİ”

Şölenin her yıl daha da büyüyerek uzakta bulunan Turgutoğullarının buluşmasına vesile olduğunu vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, bu sayede gençlerinde atalarının ne zorluklarla ve nerelerden gelip yurt edindiğini öğrendiğine dikkat çekerek, “Şu anda Türk askeri üçüncü pençe harekatını başlattı. Ülkemiz zor bir coğrafya. Adına boşuna Anadolu dememişler. Ana kucağı gibi. Kendi zorluklarını bir kenara bırakıp, civarında nerde bir sıkıntısı olan varsa onu da kucağına alıp güvenle bekletir. Bugün Suriyeliler, Afganlar, Iraklılar, daha önceden Kırım’dan Kıbrıs’tan, Bulgaristan’dan gelenler var. Bin yıldır Anadolu ana kucağıdır ve bu ana kucağına bin yıldır saldırılar var. Son 5 yılda yaşadıklarımıza bakın. En son yaşadığımız 15 Temmuz başarılı olsaydı bu bir ihtilal değil işgal olurdu. Bu güzel ana yurdunda çok büyük sıkıntılar olurdu. Çok şükür birlik ve beraberlik içinde bu tehlikeyi bertaraf ettik. Bizler bir oldukça kimse bu topraklara göz dikemez. Buna en güzel örnekte Yunak bölgesidir. Kürdü var, Yörük’ü var Türkmen’i var. Kız aldılar kız verdiler. Anadolu’da böyle bir coğrafya” diye konuştu.

“OMUZ OMUZA OLMAYA MECBURUZ”

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ve turgutoğullarının bu süeçte birlik içinde olması gerektiğine değinen İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Bu şenliğe daha öncede katıldım ve şu an çok mutluyum. Çünkü geçmişimizi yaşamadan, geçmişimizden ders almadan, kültürümüzü, töremizi kaybedersek benliğimizi de kaybederiz. Bunun için Turgutoğulları Birliği’nin bu çalışmalarından dolayı çok mutluyum. Anadolu Türk coğrafyası olarak sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Elbette içerde ve dışarda ihanet kol geziyor. Hepimiz bilmeliyiz ki bu ihanetleri, saldırıları her zaman yapacaklar. Bunlar suçlu diyerek, kınayarak bir yere varamayız. Turgutoğulları birlik olursa Anadolu birlik olur. Anadolu birlik olursa Türk alemi birlik olur. Bunun için 82 milyon insan olarak mezhebimiz, görüşümüz ne olursa olsun bu vatanın evlatlarıyız. Peygamber Efendimizin de dediği gibi birbirimizi sevmedikçe iman etmiş olmayız. Kardeşlik hukukumuza halel getirmeden omuz omuza bir ve bütün olmaya mecburuz” ifadelerinin kullandı.

turgutogullari-toy’da--(4).jpg

Programa katılan protokole plaket takdimi ile devam eden şölen, ünlü Sanatçı Osman Öztunç konseri ile son buldu. Konserde sevilen şarkılarını dile getiren sanatçı Osman Öztunç, “Biziz konserlerimiz milli bir şuurla yapılır. Biz herkesin söylediği şarkıları söyleriz ama herkes bizim söylediklerimizi söyleyemez” dedi. Yunaklıların yoğun ilgi gösterdiği sanatçıya konser sonu plaket verildi.

turgutogullari-toy’da--(8).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.