Türbenin 90 yaşındaki gönüllü bekçisi

Türbenin 90 yaşındaki gönüllü bekçisi

Erzurum'da yıllarca teknisyenlik yaptıktan sonra emekli olan 90 yaşındaki Agah Kaya, 10 yıldır bir türbenin gönüllü bekçiliğini yapıyor- Kaya: - "Her gün sabah evimden gelip türbenin kapısını açıyorum. Daha sonra etrafı topluyor, temizliğini yapıyorum. Ak

ERZURUM (AA) - İLHAMİ ERKILIÇ - Erzurum'da yaşayan 90 yaşındaki Agah Kaya, kentteki Şeyh İsmail Sırrı Tokadi Türbesi'nin 10 yıldır gönüllü bekçiliğini yapıyor.

Uzun yıllar hayvan hastanesinde teknisyen olarak çalıştıktan sonra emekli olan 90 yaşındaki 5 çocuk babası Agah Kaya, çocukluğunun geçtiği Yukarı Hasani Basri Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi'nde bulunan ve bin 800'lü yıllarda yaşadığı belirtilen "Şeyh İsmail Sırrı Tokadi"nin türbesinin gönüllü bekçiliğini üstlendi.

Yaklaşık 10 yıl önce türbenin çevre düzenlemesini yapan, daha sonra Yakutiye Belediyesi ve hayırseverlerin yardımıyla yol üzerinde açıkta kalan türbenin kapalı mekan haline çevrilmesini sağlayan gönüllü bekçi Kaya, yıllardır her sabah açtığı türbenin kapısını akşam kapatarak evine dönüyor.

Agah Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilerleyen yaşına rağmen türbenin bütün bakımını severek yaptığını söyledi.

Çocukluğunun geçtiği mahalledeki Şeyh İsmail Sırrı Tokadi Türbesi'nin kapalı alan olması için çok emek verdiğini anlatan Kaya, "Her gün sabah evimden gelip türbenin kapısını açıyorum. Daha sonra etrafı topluyor, temizliğini yapıyorum. Akşama kadar türbenin başında bekliyorum. Ziyarete gelenlerle sohbet ediyoruz. Akşam olduğunda da kapıyı kilitleyip evime dönüyorum." dedi.

Kaya, çalıştığı zamanlarda türbenin bakımsız haline üzüldüğünü ifade ederek emekli olduktan sonra türbeye gönüllü olarak hizmet etmeyi planladığını anlattı. Türbenin öncelikle duvarlarını yaptırdığını aktaran Kaya, hayırseverlerin de desteği ile türbenin çatısını yaptırdığını belirtti.

Kaya, türbede yatan Tokadi'nin soyağacını çıkardığını dile getirerek şöyle konuştu:

"Eskiden evimiz buradaydı. Çocukluğumdan beri bu mahalledeki türbede yatan zatın evliya olduğunu biliyordum ama bakımsızlıktan kendi haline terk edilmişti. Şeceresini Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden çıkardım. Yıllardır burayla ilgileniyorum. Burada oturup ümmeti Muhammed'e dua ediyorum. Çocuklarım 'Baba hasta olursun, gitme' diyorlar ama onları dinlemiyorum. Kışın üşüyene kadar burada oturuyorum, kimseden bir beklentim yok. Allah'a şükür evim, aylığım var, bana yetiyor. Sadece bu evliyanın himmetini almak için istiyorum. "

Kaya, kendi isteğiyle türbeye gönüllü bekçilik yaptığını ifade ederek türbeyi ziyarete gelenlere çay ve şeker gibi ikramda bulunduğunu anlattı.

- "Huzuru burada buluyorum"

Ömrü yettiği kadar söz konusu türbede gönüllü bekçilik yapacağını vurgulayan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"10 yıldır burada yatan zata bağlanmışım. Huzuru burada buluyorum. Manevi bir bağım var. Buraya Türkiye'nin her tarafından insanlar geliyor. Kimi zaman sakin kimi zaman kalabalık oluyor. Allah izin verirse ölene kadar burada duracağım. Burayı söküp başka yere götürseler bile bu görevi yine yapacağım."

Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz da Şeyh İsmail Sırrı Tokadi'nin Erzurum önde gelen manevi isimlerinden olduğuna işaret ederek "Tokadi kentte irşad vazifesi yürüten önemli bir şahsiyet. Uzun yıllar Erzurum'da bulunmuş." dedi.

- "Uzun yıllardır hacı amca buraya hizmet ediyor"

Türbeyi ziyarete gelenlerden Mehmet Kar da Erzurum'da yaşadığını aktararak "Yaklaşık 25 yıldır türbe burada. Hacı amca uzun yıllardır buraya hizmet ediyor. Çok önceden burası kendi haline terk edilmiş sahipsiz bırakılmıştı. Buradaki Agah amca türbeyi düzenledi, çevresini ve içerisini yaptırdı. Yıllardır buranın bekçiliğini yapıyor." dedi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :