Tunç: Emine Bulut’lar ölmesin diye mücadelemiz devam edecek

Tunç: Emine Bulut’lar ölmesin diye mücadelemiz devam edecek

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’tan dolayı canlarının yandığını ve kadınlar öldürülmesin diye mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Gedavet parkında yapılan basın açıklamasını CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolları başkanları ve yöneticileri, bir önceki dönem CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ile partililer katıldı. Basın açıklamasında her zaman kadın cinayetlerinin karşısında olduklarını belirten CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, “Ölmek istemiyorum diyen bir anne, Anne lütfen ölme diyen bir evlat.   Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk.  Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. Ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor.  Katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz” dedi.

223 KADIN ÖLMEK İSTEMİYORUM DİYE HAYKIRDI

Şerife Tunç Türkiye’de 2019 yılı içinde 223 kadının ölmek istemiyorum diye haykırdığına dikkat çekerek, “Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, Boşanmayı tabulaştıranlar, Nafaka hakkına saldıranlar, Yıllardır süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, Kadınları korumayan ve haklarımıza saldıranlar bu cinayetlerden sorumludur.  Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalmasına dayanamıyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katillere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfî değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz.  Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.