TSE'nin yeni Başkanı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin kimdir?

TSE'nin yeni Başkanı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin kimdir?

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanlığına seçildi. Mahmut Sami Şahin kimdir?

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanlığına seçildi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) 61. Olağan Genel Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve Genel Kurul Delegelerinin katılımıyla KOSGEB Profesör Doktor Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açılış konuşmasında, Enstitünün sanayicinin, üreticinin küresel pazarlardaki rekabet gücünü artıran yüz akı kurumu olduğunu söyledi.

68 yıla dayanan geçmişiyle TSE’nin, Türkiye’nin her geçen gün güçlenen ve çeşitlenen üretim altyapısına yeni ufuklar sunma misyonunu kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Varank, bu anlamda katma değerli ve yenilik odaklı üretim anlayışıyla ortaya koydukları Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna TSE’nin tecrübesi ve yetkinliğiyle verdiği ve vereceği katkının çok kıymetli olduğunu bildirdi.

TSE'nin 61. Olağan Genel Kurulunda konuşmalarının ardından yapılan seçimde TSE'nin yeni Başkanı, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin oldu.

TSE Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Halil İbrahim Çetin, Mehmet Bozdemir, Ahmet Çarhan ve Mehmet Tuncay Yıldırım seçildi.

Görev devir teslimi TSE binasında gerçekleştirildi. Eski Başkan Adem Şahin, yeni görevi için Mahmut Sami Şahin'i tebrik ederek, çiçek takdiminde bulundu.

Mahmut Sami Şahin kimdir?

Mahmut Sami Şahin, 1971 yılında Karaman'da dünyaya geldi. Mahmut Sami Şahin, 1982'de Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’ndan mezun oldu, 1989 yılında Karaman İmam Hatip Lisesi'nde eğitimini aldı.

Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü 1993 yılında bitirdi ve aynı Üniversitede yüksek lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi oldu.

Mahmut Sami Şahin, 1992-1993 döneminde S.Ü. Eğitim Fakültesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldı. Karaman'da bir süre devlet memurluğu görevinden sonra: özel sektörde makine imalat ve hidrolik otomasyon sektörlerinde yönetici olarak çalıştı. 1998 yılında kendi firması olan Simya Hidrolik Otomasyon Ltd. Şirketini kurdu. 2000 yılında Karaman ve Konya'da otogaz dönüşüm ve projelendirmeleri yaptı.

2015 yılında kurulan Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark Yönetici A Ş kurucu şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi oldu. TÜBİTAK MAM Robotik Kümelenme Grup üyesi ve KOP bölgesi İNNOPARK KOBİ Mentör Projesi komite üyesidir. TÜBİTAK ve Konya İnnopark A Ş. de proje değerlendirme panelisti olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında Ak Parti Meram İlçe teşkilatında yönetim kurulu üyesi olarak göreve başladı ve Ar-Ge'den sorumlu Başkan Yardımcılığı ve İlçe Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den Meram Belediyesi Meclis üyesi seçildi ve aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyesi oldu.

Meram Belediye Başkan Vekilliği, İmar Komisyonu Üyeliği, Yerel Kalkınma Komisyonu Başkanlığı ve Büyükşehir Encümen Üyeliği yaptı. Beş yıldır Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği ve AK Parti Büyükşehir Meclis Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürütmektedir. Değişik sivil toplum kuruluşlarında aktif görev aldı ve sosyal faaliyetler içinde bulundu.

MMO, KIZILAY, MÜSİAD, KSO, KTO ve Selçuk Üniversitesi Mak. Müh. Bölümü Sanayi Danışma Kurulu üyelikleri bulunmaktadır. Karaman ve Konya'da yatırımları devam etmekte olan Mahmut Sami Şahin halen kendi şirketinde Genel Müdür olarak görev yapmakta. Mahmut Sami Şahin evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mahmut Sami Şahin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın imzasıyla, 30.01.2021 tarihinde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına atanmıştı.

Mahmut Sami Şahin TSE'nin 61. Olağan Genel Kurul Toplantısında yapılan seçimle Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanlığına seçildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.