Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesi

Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesi

Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesini öngören anlaşma Anayasa Komisyonu tarafından onaylandı

KAHİRE (AA) - Mısır Parlamentosu Anayasa Komisyonu’nun Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini öngören sınır anlaşmasını onayladığı bildirildi.

Bugün yapılan oylamada, 44 milletvekilinden oluşan komisyonda 35 üye "evet", 8 üye ise "hayır" oyu kullandı. Bir üye ise hastalığını gerekçe göstererek oylamaya katılmadı.

Komisyonun oylamanın ardından anlaşmanın genel kurula gönderilmesini kararlaştırdığı belirtildi ancak genel kuruldaki görüşmelerin ne zaman başlayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Genel kurulun anlaşmayı onaylaması için Parlamento Milli Güvenlik Komisyonu'na gönderebileceği öngörülüyor.

Geçen pazar günü başlayan görüşmelerin ilk gününde komisyonda gergin anlar yaşanmış ve Parlamento Başkanı Ali Abdulal oturuma ara vermek zorunda kalmıştı.

Düstur Partisi, Mısır Sosyal Demokrat Partisi, Sosyalist Halkçı İttifak Partisi ile eski Cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabbahi, eski milletvekili Muhammed Enver ve avukat Halid Ali’nin de aralarında olduğu muhalif bir grup, anlaşmanın parlamentoda onaylanması durumunda açlık grevi ve çeşitli eylemler yapacaklarını duyurmuştu.

Öte yandan Mısır’da faaliyet gösteren araştırma şirketi “Basira” tarafından bugün açıklanan anket sonuçlarına göre, Mısırlıların yüzde 47’si Tiran ve Sanafir adalarının Mısır’a ait olduğuna inanırken, halkın yüzde 11’i adaların Suudi Arabistan’ın olduğunu düşünüyor. Şirketin açıklamasına göre Mısırlıların yüzde 42'si ise konu ile ilgili fikir beyan etmekten kaçındı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler