Tır şoförleri için "TIR ASİST" projesi başlatılacak

Tır şoförleri için "TIR ASİST" projesi başlatılacak

Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü konumunda bulunan Türkiye'den geçen uluslararası otoyol güzergahını kullanan tır sürücülerine yönelik TIR ASİST projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın şeref tanıklığında imzalanacak işbirliği protokolüyle başlatılacak- Projeyle yol güzergahındaki trafik durumu, meteorolojik şartlar gibi koşulların bildirilmesi sağlanacak- İlk aşamada 200 tır şoförünün pilot uygulamaya katılacağı projenin, bu yılın sonunda tamamlanması ve 2021 başında da hayata geçirilm

ANKARA (AA) - ARİFE YILDIZ ÜNAL - Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü konumunda bulunan Türkiye'den geçen uluslararası otoyol güzergahını kullanan tır şoförlerine trafik durumu, meteorolojik şartlar gibi koşulları bildirecek TIR ASİST projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın şeref tanıklığında imzalanacak işbirliği protokolüyle hayata geçirilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneğinin (AUS TÜRKİYE) düzenlediği 2'nci Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi, Bakan Turhan'ın katılımıyla yarın başlayacak.

Akıllandırılmış yol ve araçları sürücülerin bilgi ve becerileriyle bütünleştirerek, daha emniyetli, güvenilir ve konforlu ulaşım sistemleri bütünü oluşturmaya katkı sağlanmasının hedeflendiği zirvede, TIR ASİST projesinin pilot uygulaması için ilk adım da atılacak.

Proje ile Türkiye'den geçen uluslararası otoyol güzergahını kullanan tır şoförlerine trafik durumu, park alanlarının yerleri ve buralarda sunulan hizmetler ile yoldaki olağandışı durumların, meteorolojik şartların bildirilmesi amaçlanıyor. Böylece şoförlerin seyahatlerini konforlu ve güvenilir şekilde planlamalarına yardımcı olunması hedefleniyor.

TIR ASİST projesi, zirvede Bakan Turhan'ın şeref tanıklığında imzalanacak işbirliği protokolüyle başlatılacak.

Proje, ilk etapta akıllı mobil cihazlara yüklenecek kullanıcı dostu uygulamayla, tır trafiğinin en yoğun olduğu kesimlerden olan Kapıkule-Gümüşova arasında hayata geçirilecek.

- İlk aşamada 200 tır şoförü pilot uygulamaya katılacak

Projede paydaşlar katkılarını, kamudan ya da diğer paydaşlardan herhangi bir maddi destek talebi olmadan sağlayacak.

İlk aşamada 200 tır şoförünün pilot uygulamaya katılacağı projenin, bu yılın sonunda tamamlanması ve 2021 başında da hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'de kapsamlı uygulamalarına henüz başlanılan akıllı ulaşım sistemlerinde, böyle bir işbirliği ortamının oluşturulması ülke kaynaklarının daha verimli kullanılmasının yanı sıra standart uygulamalar geliştirilmesi bakımından da büyük önem taşıyor.

Türkiye'nin ihracatı ve taşımacılığında önemli rol üstlenen tır şoförlerinin projeyi sahiplenmesi, zamanında, doğru ve istenilen detayda bilgi paylaşması, projenin başarısı açısından en önemli kriterlerden biri olacak.

Tüm yurt çapında uygulanması ve başka katma değerli hizmetlerle zenginleştirilmesiyle tüm yol kullanıcıları doğrudan ya da dolaylı olarak projeden fayda sağlayacak.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), tır sürücülerinin belirlenmesi ve projeye aktif bir şekilde katılmalarının sağlanması için çalışma yapacak.

PROLİNE Bilişim AŞ tarafından yol durumu, meteorolojik veriler, trafik yoğunluğu gibi verileri işlenecek.

ISSD Bilişim Elektronik de akıllı mobil cihazlardaki uygulamanın geliştirilmesi ve sürücülerin kullanımına sunmak suretiyle projede paydaş olarak yer alacak.


Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler