THY Baş Pilotu Ersoy'dan Konya'da geleceğin havacılarına altın değerinde tavsiyeler

THY Baş Pilotu Ersoy'dan Konya'da geleceğin havacılarına altın değerinde tavsiyeler

Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Başkanı Baş Pilotu ve B777/787 Kaptan Pilotu Hüseyin Murat Ersoy, KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü öğrencilerine tecrübelerini anlattı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü öğrencilerine yönelik 'Pilotaj Bölümü Kariyer Planlaması' konulu panel serisinin ikincisi gerçekleştirildi.

PPL/ATPL Teorik Bilgi Öğretmeni (TBÖ) Dispatcher Seher Ortatatlı’nın moderatörlüğündeki panelde geleceğin pilot adayları Türk Hava Yolları (THY) Uçuş İşletme Başkanı Baş Pilotu, B777/787 Kaptan Pilotu Hüseyin Murat Ersoy'dan tecrübe ve altın değerindeki tavsiyelerini dinledi.

Resim

"KTO KARATAY ÖZGÜN EĞİTİM MODELİYLE HAVACILIĞIN GÖZBEBEĞİ"

Pilotaj Bölümünün kariyer olanaklarının değerlendirildiği panelde, açılış konuşmasını yapan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Gündüz; “Üniversitemiz yapmakta olduğu yatırımlar ve özgün eğitim modeliyle havacılığın gözbebeği bir kurum hâline gelmekte ve başarıları ile havacılığın duayen kurumları tarafından ödüller almaktadır. Havacılıktaki en önemli hedeflerimizden biri; başarılarıyla gurur duyacağımız KTO Karataylı pilotlar yetiştirmek ve öğrencilerimizin yanında olmaktır” dedi.

ERSOY: HAVACILIK BİR TUTKUDUR

Havacılık sektörünün yükselişe geçtiğinden bahseden THY Uçuş İşletme Başkanı Baş Pilotu Hüseyin Murat Ersoy, “Mezun olduğum dönemde, havacılık sektörü çok dar bir alana sahipti ve pilot ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar azdı. 2003 yılından sonra sivil havacılık sektörü büyük bir ivme kazandı” ifadelerine yer verdi.

Geleceğin pilot adaylarına yönelik havacılıkla ilgili önemli noktalara da değinen Ersoy; “Hayalleriniz olsun. Bu hayallerinizden de hiçbir zaman vazgeçmeyin. Havacılık bir tutkudur, yaşam şeklidir. Hayatınıza havacılık tutkusunu dahil etmediğiniz takdirde zorluklarla karşılaşabilirsiniz. O yüzden içinizdeki cevheri keşfedin, bu cevheri bilmeniz ve bazı hayallerinizin peşinden sonuna kadar koşmanız hedeflerinizi canlı tutacaktır. Tutkunuz ile buradasınız ve çok iyi bir eğitim alıyorsunuz” diye konuştu.

Resim

BAŞ PİLOTTAN GELECEĞİN HAVACILARINA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Havacılık sektörü için kariyer noktasında değerli tavsiyelerde bulunan Ersoy; “Mezun olmadan önce yapmanız gereken önemli iki tavsiyede bulunmak istiyorum; birincisi İngilizcenizi çok geliştirin. Mezun olduğunuzda rahat bir şekilde İngilizce konuşabilmelisiniz. Dil bilgisindeki en önemli şey kelime haznenizdir. Kelime hazineniz ne kadar zengin olursa, o kadar iyi gelişim sergilersiniz. Bu konuda siz çok şanslısınız. Erasmus sayesinde yabancı uyruklu öğrencilerle kolay iletişime geçme imkânınız var. Dolayısıyla İngilizce konuşabileceğiniz alanlar oldukça fazla. İkinci önemli olan husus ise bilgidir. Teorik bilgi dersleri çok önemli fakat uçuş hayatınıza başladığınızda teorik derslerinize çalışmak için vakit bulamayacaksınız. Teorik bilginiz, uygulamalı eğitiminiz, kadar iyi olmalı” ifadelerini kullandı.

"PİLOTLUĞUN TEMELİNDE İLETİŞİM YER ALIR"

İşe alım sürecindeki mülakatlar hakkında önemli bilgiler veren Ersoy, “Teorik bilginiz kuvvetli olmalı ki mülakatta genel havacılık hakkında sorular sorulduğunda bu bilgi sizi öne geçirmeli. Oturma şekliniz, giydiğiniz kıyafet, diksiyonunuz, genel kültürünüz, İngilizce seviyeniz önemlidir. Pilotluğun temelinde iletişim yer alır; iletişimin temelinde ise takım çalışması vardır. Takım çalışmasının anlamı ‘ben değil biz olmaktır.’ Bütün başarılar da biz olmaktan geçer” tavsiyelerinde bulundu.

KTO Karataylı pilot adayları soru cevap bölümüyle devam eden programda Ersoy'a sorular sordu. Ardından, konuklara plaket takdim edildi.

4-1.jpg

Resim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler