Durali Göğüş

Durali Göğüş

TEMİZ OLABİLMEK TEMİZ KALABİLMEK

Kış mevsimi eskilerin tabiriyle zemheri. Kış en soğuk mevsimdir. Kış hayvanlar ve bitkilerin uyku mevsimidir. Canlılık faaliyetleri düşer doğal denge sağlanır. Kış mevsiminde yağan kar özellikle kirliliklerin temizlenmesinde etkili olmaktadır. Rahmet olarak yağan kar ve yağmurlar havayı ve yeryüzünü yıkar, tertemiz yaşam alanı sunar insanoğluna. Gelin Rabbimizin rahmeti ile bize sunulan ortamın kıymetini biliyor muyuz sorusunu soralım kendimize.

Rahmetle yıkanan soğuk ve serin tertemiz çevre emanetine sahip olabiliyor muyuz? Günümüzde Covid-19 salgını ile mücadelemiz amansız şekilde devam için işte bir çözüm.

Gelin açık ve temiz havada zamanımızı daha çok kullanalım. Örneğin iş yerimiz yürüme mesafesinde ise temiz havada yaya gidelim. Maskemiz takılı, caddede mesafe açık bir şekilde adımlayalım rızık mekânımıza doğru.

Tabi adımlarken yürüme mutluluğunu bozan bazı olumsuz hoş olmayan davranışlarla karşılaşırız. Trafikteki araçların şoförlerine gözümüz takılır. Soğuktan pencereleri kapalı araç içerinde ağızda sigara eller direksiyonda. Duman kaplamış içeriyi. Her nefeste dumanlar akciğerleri çepeçevre kaplayan bir is katmanı oluştururken elbiselere sinmiş bir koku. İş yerine girildiği anda selamdan önce koku girer mekâna. Kışın temizleyici özelliğini bir is kokusu kaplar hemen. Yapmayın güzel kardeşler!

Yapmayın be kardeşim! “Biz sizlere sigaradan çok daha dostuz, sırdaşız” geçer kalpten dua ile. Lütfen Allah’ın ve Resulünün hoşnut kalmayacağı bir koku, ortamı da rahatsız eder. Adımlarken göze takılan yollarda, kaldırımlarda karınca yerini almış izmarit sürüsü bir kirlilik. Bari bunu yapmayın. Hani temizlik imandandı? Nerde kaldı kalbinizin temizliği? Hele bir de kırmızı ışıkta beklerken araçtaki kül tablasını asfalta boca edenler. Hani biz eşrefi mahlûkattık? Ha, sadece erkekler yapmıyor bu kirletmeyi. Bayanlar da göze çarpıyor zaman zaman. Ürünü yiyip, ambalajını araç camından yola atmasına çoğumuz şahidiz. Nerde kaldı geleceğin annelerinin çocuğuna vereceği temizlik terbiyesi eğitimi? Yanlışta olan anne, çocuğundan nasıl bir temizlik davranışı bekleyebilir ki?

Bilmediğiniz, görmediğiniz batılı toplumlar medeniyetin sahibi olarak öğretildi gençlerimize yıllarca. Bu politik bir yanlış bize empoze edilmeye çalışılan. Batı toplum medeniyetini not ile derecelendirirsek yüz üzerinden sıfır ya da bilemediniz on. Batının temizliği, imanı, insani değil, ceza sistemli yasalardan kaynaklı bir zorunluluktur.

En lüks hava limanlarında, kurumlarında ve evlerinde taharet musluğu olmayan ecnebilerde medeniyet ve temizlikten bahsedilemez. Medeniyetin kurucusu olan bizler yaşam alanlarımıza nasıl çer çöp izmarit atabiliriz? Rabbimiz buyurmuyor mu “Siz hiç akletmez misiniz, düşünmez misiniz?” Bize akıl ve vicdanımızı dinlememizi emrediyor. Çevreyi kirletme anında akıl bedenden ayrılıp nerelerde dolaşıyor? Yoksa akıl tutulması mı yaşıyoruz? Hak gözü ile bakamıyor muyuz? Ne yapıyorum ben böyle nasıl yanlış yapıyorum diyemiyor muyuz? Ya da uyaranları düşman görüp saldırıyor muyuz yoksa? Kardeşim git kendi işine mi diyoruz?

Bahar müjdecisi kar çiçeklerinin yerine sigara izmaritlerini görmek hüsrana uğratıyor bizleri. Sigara içen kardeşleri Allah kurtarsın bir an önce. İçiyorsak neden izmariti yola fırlatırız oda mı tiryakilik yoksa? Lütfen…

Allah’ın sevdiği temiz bir davranışın insanın kalbine, yüreğine, yüzüne, ahlakına da güzellik kattığını bilmemiz gerekir. Anne babanın temizliğinin çocuğu, yaşam alanını ve toplumu da güzelleştirdiğini bilmeliyiz. İnsanların temiz olmasının doğayı ve tüm canlıları etkilediğini nasıl bilmiyoruz? Havayı, suyu, toprağı kimyasal zararlı atıklarla neden kirletiyoruz? Bu yanlışın her daim bize hastalık, salgın, kıtlık, yokluk olarak döneceğini neden düşünmüyoruz?

Hani nerede kaldı bizim İslâmi ve insani özelliklerimiz? Sağlığımızı bize emanet eden Rabbimize verdiğimiz sözü neden tutmayız? Duamız temiz sağlıklı bir insanlık, temiz bir çevre, üstün bir hakikat medeniyeti yolu…

 ‘’Bir sigara kâğıdı kadar yaşayamıyoruz. Kefenimizden evvel çürüyoruz.’’( N.F. Kısakürek )

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.