TCMB'den kredi kartı kararı: Değişiklik yok

TCMB'den kredi kartı kararı: Değişiklik yok

TCMB, kredi kartı azami faiz ve komisyon oranlarında aralık ayında değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı azami faiz ve komisyon oranlarında aralık ayında değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında Aralık ayında değişiklik olmayacaktır" denildi.

Açıklamada, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oranın, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanmakta ve her ayın sondan beşinci iş günü ilan edildiği belirtildi.

Referans oranın, en son ilan edilen orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncellendiği ifade edilen açıklamada, "Referans oran hesaplamasında kullanılan 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı gerçekleşmesine göre aralık ayı için ilan edilecek referans oranın sabit kalacağı hesaplanmıştır.

Buna göre; kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri komisyon oranlarında yıl sonuna kadar değişim gerçekleşmeyecektir.

Aralık ayı için referans oran, ayın sondan beşinci iş günü olan 24 Kasım 2023 tarihinde ilan edilecektir" denildi.

Karar, kredi kartı kullanıcıları için bir miktar rahatlama yaratırken, işletmeler açısından da bir nebze maliyet baskısını azaltacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler