TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulu toplandı

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel:- "Süper Toto'nun İddia ihalesinde finale kalan firmalardan biri Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in. Büyük bir ihtimalle de ihaleyi bu firma kazanacaktır. Ne kadar dürüst davranılırsa davranı

TBMM (AA) - İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Süper Toto'nun İddia ihalesinde finale kalan firmalardan birinin Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in olduğunu ifade ederek, "Büyük bir ihtimalle de ihaleyi bu firma kazanacaktır. Ne kadar dürüst davranılırsa davranılsın bu durum, büyük şaibeleri beraberinde getirecektir." dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, gündem dışı konuşmasında, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutladı, Türkiye'ye yönelen hain girişimleri bertaraf eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet ve gazilere şükranlarını iletti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da gündem dışı konuşmasında, elindeki elektrik faturalarını göstererek, Şanlıurfa ve çevresindeki illere elektrik dağıtımı yapan şirketin vatandaşlardan haksız ve usulsuz tahsilat yaptığını iddia etti, cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı. Vatandaşların yüksek tutarda elektrik faturası ödememesi için tarife seçimi yapmasını öneren Tanal, tarife dilekçesi yazımı konusunda vatandaşlara yardımcı olmak için şahsi iletişim bilgilerini de paylaştı.

AK Parti Kayseri Milletvekili, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Tanal'ın iddialarına ilişkin söz alarak, tüm ülkede uygulanan sistemde tüm kayıp kaçakların bir havuza atıldığını ve toplam tutarın bütün vatandaşların faturalarına yansıtıldığını anlattı. Yıldız, "Elektrik şirketi faturayı kesmek için bir çare arıyor. O fatura kesilemiyorsa onu Edirne'deki vatandaşımız da ödüyor. Ülkemizdeki 3 bölgeyi çıkardığımızda kayıp kaçak oranlarımız AB ülkeleri ortalamasının atındadır." şeklinde konuştu.

CHP'li Tanal, Yıldız'ın sözleri üzerine yeniden söz alarak, kaçakçılık yapanları savunmadıklarını, vatandaşların kullanmadığı elektriğin faturasını ödemesine neden olan ulusal sistem yerine bölgesel sisteme geçilmesini istedi.

Tanal'ın sözlerine karşılık AK Parti'li Yıldız da bölgesel tarifeye geçilmesi halinde, elektrik fiyatlarının söz konusu bölgede çok yüksek olacağına işaret etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Tanal ve Yıldız'ın konuşmalarının ardından söz alarak, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde hükümet temsilcilerinin, bakanların Meclis'te bulunmamasının, kaliteli yasama yapılmasını engellediğini öne sürdü.

- İddia ihalesi

İYİ Parti adına konuşan Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Süper Toto'nun İddia ihalesinde finale kalan firmalardan birinin Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'e ait olduğunu belirterek, "Büyük bir ihtimalle de ihaleyi bu firma kazanacaktır. Ne kadar dürüst davranılırsa davranılsın bu durum, büyük şaibeleri beraberinde getirecektir." görüşünü bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ ile mücadelede önemli adımlar atıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"2010 yılında polis memurluğundan komiser yardımcılığına geçiş sınavı usulsüzlüğüyle ilgili olarak 76 ilde 1112 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bu operasyonda gözaltına alınanların 130'unun halihazırda görevi başında olduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu rakamlar FETÖ ile mücadelede kararlılığın ve devlet aklının önemini gözler önüne sermektedir. FETÖ ile mücadele milli güvenlik ve beka meselesidir."

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise partisinin milletvekillerinin hak ihlallerinden başını kaldıramadığını iddia ederek, "Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'de demokrasi kazanacak, demokrasiyi isteyenler kazanacaktır." ifadelerini kullandı.

- "Sözleşmeli erler, rütbeli personelin mobbingine maruz kalıyor"

CHP Grup Başkanvekili Özel de iktidarın seçim vaadleri arasında yer almasına rağmen halen 3600 ek gösterge uygulamasının hayata geçirilmediğini belirterek, "3600 ek gösterge sözü yerine getirilmelidir." şeklinde konuştu.

Özel, sözleşmeli erlerin, "rütbeli personelin mobbingine maruz kaldıklarını" iddia ettiklerini, bir kısmının istifa ettiğini, ekonomik şartlar nedeniyle işini bırakamayanların ise psikolojik sorunlar yaşadıklarını söyledi. Özel, hükümetin sözleşmeli er sisteminden vazgeçip vazgeçmediğini sordu.

Özel, ayrıca CHP Parti Meclisi üyesi ve eski milletvekili Eren Erdem'e yönelik "tecrit uygulandığını" ileri sürerek, bunun sona erdirilmesini istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da hayatını kaybeden Ozan Arif'e Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sanat dünyasına başsağlığı diledi.

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutlayan Turan, öte yandan bu akşam "Troya Hazineleri-Asırlık Hasret" belgeselinin gösteriminin, TBMM Başkanı Binali Yıldırım himayelerinde Meclis'te yapılacağını bildirdi ve milletvekillerini aileleriyle birlikte belgeseli izlemeye davet etti.

Turan, CHP'li Özel'in 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarına ilişkin de "Cumhurbaşkanımızın sözü, bizim sözümüzdür. 17 yıldan beri AK Parti'nin en büyük özelliği söz verdiği, vaat ettiği her türlü iddiayı hayata geçirmiş olmasıdır. Bu konuya da böyle yaklaşıyoruz. Konunun takvimi, Meclisin, yürütmenin, Grup Başkanlığımızın değerlendirilmeleri sonucunda getirilecektir." sözlerini sarf etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler