Tahir Elçi cinayeti davasında tanık sıfatıyla dinlenecek! Davutoğlu'nun avukatlarından açıklama

Tahir Elçi cinayeti davasında tanık sıfatıyla dinlenecek! Davutoğlu'nun avukatlarından açıklama

Terör örgütü mensupları tarafından öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tanık olarak dinlenecek. Davutoğlu'nun avukatlarından da konuya dair açıklama geldi

Diyarbakır'ın Sur ilçesi tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması sırasında terör örgütü mensupları tarafından öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun dilenmesi talebi reddedilmişti. Mahkeme heyeti, Elçi davasında Davutoğlu'nu tanık olarak dinleme kararı verdi.

Sur ilçesinde 7 yıl önce 2 polisin şehit edildiği terör saldırısı ve sonrasında çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin davada, firari terörist Uğur Yakışır'ın aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T., F.T. ve M.S., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı, Elçi'nin eşi Türkan Elçi ve avukatlar da salonda hazır bulundu. Elçi ailesinin avukatları, tutuksuz yargılanan polis memurlarının duruşmada dinlenilmesini talep etti. Sanık polisler, savunmalarının sorulması üzerine önceki beyanlarını tekrarlayarak, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi talebinde bulundu.

Elçi ailesinin avukatlarından Erdal Doğan, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesini talep etti. Sanık polislerin duruşmada dinlenilmesiyle ilgili talebi reddeden mahkeme heyeti, Davutoğlu'nun tanık sıfatıyla dinlenilmesine karar vererek, duruşmayı 23 Kasım'a erteledi. Duruşmayı farklı illerden ve yurt dışından avukatlar ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları takip etti.

İSTENEN CEZA

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare'ye dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması yapılmış, açıklamanın ardından teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Saldırıya ilişkin hazırlanan iddianame mahkemece kabul edilmişti. Saldırının ardından kaçan PKK'lı Mahsum Gürkan'ın bölgede gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirildiği belirtilen iddianamede, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır hakkında "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", 2 polis memurunu "kasten öldürmek" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile Tahir Elçi'yi "olası kastla öldürmek" suçundan 20 yıldan 25 yıla, polis memuru S.T.'yi "öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıla, "mala zarar vermek" ve "ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma" suçundan da 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Polis memurları S.T., F.T. ve M.S. hakkında da "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 2 yıldan 6'şar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

DAVUTOĞLU’NUN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Davutoğlu'nun avukatlarından Tahir Elçi davasında tanık olarak dinlenmesine dair açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi görmekte olduğu Tahir Elçi davasının bugün yapılan duruşmasında, T.C. 26. Başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun tanık sıfatıyla dinlenmesine karar verildiği basına yansımıştır.

Avukatları olarak idari hiyerarşiye uygun olmayan mahkeme davetini yadırgadığımızda belirterek Sayın Davutoğlu’na mahkeme daveti ulaştığında, kendisinin bir vatandaş olarak gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin tecellisine katkı sağlamak amacıyla gereğini yapacağını kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler