"Sürücü kurslarının yüzde 70 kapasitesi atıl durumda"

"Sürücü kurslarının yüzde 70 kapasitesi atıl durumda"

Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Lokman Yıldırım: - "(Sürücü kurslarına kota düzenlemesi) Şu an Türkiye genelinde 3 bin 700 civarında kurs var ve yüzde 30 kapasite ile çalışıyorlar. Yani kursların yüzde 70 kapasitesi atıl d

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK- Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Lokman Yıldırım, sürücü kurslarının açılışlarına kota getirilmesine yönelik düzenlemeyi desteklerini belirterek, "Şu an Türkiye genelinde 3 bin 700 civarında kurs var ve yüzde 30 kapasite ile çalışıyorlar. Yani kursların yüzde 70 kapasitesi atıl durumda." dedi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılacak değişikliklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazırlanan taslakta özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılışlarına "nüfus" kotası getirilmesinin planlandığını ve her 50 binlik nüfusa 2 kurs açılması öngörüldüğünü ifade eden Yıldırım, bu değişikliğin kursların sağlıklı bir rekabet ortamında hizmet ve eğitim kalitesinin artırılması açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Yıldırım, sürücü kurslarının halihazırda verdikleri eğitimin sürekliliğini sağlamakla ilgili endişeler taşıdığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Şu an Türkiye genelinde 3 bin 700 civarında kurs var ve yüzde 30 kapasiteyle çalışıyorlar. Yani kursların yüzde 70 kapasitesi atıl durumda. Eğitimde süreklilik çok önemli ve kurumların büyük bölümü 'dönem açtım, açamadım' endişesini taşıyor. Bu endişeyi taşıyan kurum eğitime odaklanamaz. Bünyesinde uzman kadro çalıştırılması için sürekli aynı randımanda devam etmesi lazım ama şu an öyle olamıyor maalesef.

Bu sıkıntı, uzman eğitimcileri bünyelerinde barındırmalarında da problemler ortaya çıkarıyor. Niteliksiz kişilerle çalışma ortamı doğabiliyor. Kursların uzman eğitimcileri bünyelerinde barındırması için düzen olması şart. Bu nedenle kota uygulamasının çok gerekli olduğunu düşünüyoruz, düzenleme kaliteli eğitimin devamını sağlayacak."

- "Vatandaş hakkını arayacak muhatap bulamıyor"

Lokman Yıldırım, ehliyeti olan ancak sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu özel direksiyon derslerinin, yetkin olmayan kişilerce verilmesinin önüne geçmek için kurs çatısı altında kayıt altına alınması, yasal bir dayanağa kavuşturulmasına ilişkin çalışmayı da mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi.

Düzenlemenin vatandaşların yaşayabileceği mağduriyetleri önlemek açısından önemine dikkati çeken Yıldırım, "Hali hazırda bu eğitimlerin kaçak, vergi vermeyen, kendine 'direksiyon hocasıyım' diyen bireyler eliyle yapılabildiğini görüyoruz. Bu vatandaşlar açısından maddi ve manevi mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyor. Mesela herhangi bir kaza, yaralanma durumunda vatandaş ortada kalıyor, hakkını arayabilecek bir muhatap bulamıyor. Eğitimler nitelik açısından çok eksik kalıyor." diye konuştu.

Bu tip olaylara çok defa şahit olduklarını belirten Yıldırım, MEB'in yapacağı düzenlemeyle bu sıkıntıların önüne geçileceğinin altını çizdi.

Eğitimlerin kurslarda kayıt altına alınması sayesinde vatandaşların sertifikalı uzman eğiticiler ile kendilerini geliştirebilmesinin sağlanacağını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özel direksiyon eğitimlerinin kurslar aracılığıyla verilmesi, kayıt altına alınması adayların düzgün şartlarda, sertifikalı uzman öğreticiler vasıtasıyla kendilerini geliştirebilmesini sağlayacak. Herhangi bir mağduriyete karşı devletin gelirleri de kayıt altına alınacak. Hak kayıplarının önüne geçilecek. Ayrıca sürücülerin trafiğe adaptasyonu yetkin olmayan kişiler yerine işinin ehli, uzman eğiticiler eliyle yapılacak."Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.