Sultan Abdülhamid Han'ın projesi Mavi Tünel Konya Ovası'nı suya doyuracak mı? Son durum açıklandı

Sultan Abdülhamid Han'ın projesi Mavi Tünel Konya Ovası'nı suya doyuracak mı? Son durum açıklandı

Konya Ovası’na can suyu olacak ‘Mavi Tünel Projesi’ kapsamında Çumra’da bilgilendirme amaçlı gezi programı gerçekleştirildi. Başkan Candan, "Bu yıl 157 metreküp suyumuz var ve 2 yıl içerisinde de su seviyesi istenilen seviyeye gelmesi planlanıyor" dedi

Konya'nın Çumra İlçe Belediyesi ‘Mavi Tünel Projesi’ hakkında bilgilendirme gezisi gerçekleştirdi. Gezi sırasında Bağbaşı, Afşar – Hadimi, Yalnızardıç ve Bozkır barajları ziyaret edildi. DSİ yetkilileri alanlarda barajların geçmiş yıllara oranla mevcut sulama kapasiteleri ve devam eden çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Çumra İlçe Koordinatörü Mevlüt Kozan, Çumra Kaymakamı Hüseyin Ece ve Çumra Belediye Başkanı Av. Recep Candan ile birlikte DSİ yetkililerinin de yer aldığı gezi programında konuşan Çumra Belediye Başkanı Av. Recep Candan bölgede gerçekleştirdikleri gezinin önemine vurgu yaparak, en kısa zamanda bu gezinin ikinci etabı ile tekrar birlikte olmayı istediğini söyledi.

"KONYA OVASINA SUYUN KISA SÜREDE GELMESİ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

Çumra ovasının tarımsal sulama kapasitesi anlamında Mavi Tünel Projesinden büyük bir ölçüde fayda sağladığını vurgulayan Başkan Candan, “Konya Ovası Projesi dediğimiz ama aslında bakacak olduğumuzda Çumra Ovası Projesi diyecek kadar Çumra’nın büyük ölçüde istifade ettiği bu projenin yerinde görmek için gezimizi düzenledik. Konya Ovası Projesi, Sultan Abdülhamid Han döneminde dönemin Valisi Avlonyalı Ferit Paşa marifeti ile Kurukafa Mehmet Efendi ile birlikte binlerce insanında 1860’lı yıllarda varıyla yoğuyla aylarca çalıştığı bir projedir. Afşar barajımızda Barajlarımızda su tutma hadisesi geçen yıl başladı ve Elhamdülillah bu yıl 157 metreküp suyumuz var ve 2 yıl içerisinde de su seviyesi istenilen seviyeye gelmesi planlanıyor. Projenin bundan sonraki ayağında ovamıza istenilen düzeyde suyun gelmesi için Sayın Milletvekilimiz ile birlikte çalışmalar yürüterek bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Allah devletimize zeval vermesin. Çumra ovamıza daha fazla suyun gelmesi için çalışmalar 200 kilometre mesafedeki zorlu bir coğrafyada yapılıyor. Bağbaşı, Afşar – Hadimi, Yalnızardıç ve Bozkır barajları ile birlikte İlçemize yapılan bu devasa yatırımların planlanan süreninde altında tamamlanması için üzerimize düşeni daha fazla çalışarak yapacağız” diye konuştu.

SORGUN: SUYU OVAYA AKTARABİLMEK İÇİN 500 MİLYON LİRALIK BİR YATIRIM YAPILIYOR

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ise, Mavi Tünel Projesi ile birlikte Devletin Konya Ovasında tarımsal sulama ve içme suyu anlamında bu güne kadar ciddi çalışmalar ve bununla beraber kaynaklar sağladığına dikkat çekerek, suyun hedeflenen sürede ovaya getirilmesi için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Sorgun, “İşte Çumra; Kaymakamı, Belediye Başkanı, STK’ları ve muhtarları ve meclis üyeleri ile burada ve birlik ve beraberlik içerisinde… Şu anda mevcut ekonomik şartlarda suyu ovaya aktarabilmek için 500 milyon liralık bir yatırım yapılıyor. Eğer devletimizin gücü ve iradesi olmasa Mavi Tünel projesi bu aşamaya gelemezdi. Proje kapsamı içerisinde hedefimiz barajlarımızda suyu verimli bir şekilde tutup 2025 yılında suyu ovaya taşımak. Niyetimiz halis Allah’ın izni ile Mavi Tünel projesinin temeli atıldığı 2007 yılından bugüne kadar başardıklarımızı bundan sonrada devam ettireceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimiz daim olsun” diye konuştu.

Çumra’daki STK’lar, kamu kurumlarının birim amirleri, muhtar, belediye meclis üyeleri ve yerel basın mensuplarının yanı sıra oda yönetimleri, sulama ve kalkınma kooperatifileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Çumra Sulama Birliği ve Ova Sulama Birliği Başkanları ve çiftçi temsilcilerinin katıldığı ‘Mavi Tünel Projesi’ kapsamında Konya ovasına su getiren barajların son durumu hakkında bilgilendirme yapıldı.

dsc-16.jpg

dsc-1.jpgdsc-2.jpgdsc-6.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum