Subaru Levorg EyeSight sürücü destek sistemli versiyonu ile satışta

Subaru Levorg EyeSight sürücü destek sistemli versiyonu ile satışta

İSTANBUL (AA) - Subaru, EyeSight sürücü destek sistemini Levorg modellerinde de sunmaya başladı.Subaru'dan yapılan açıklamaya göre şirketin mühendisleri...

İSTANBUL (AA) - Subaru, EyeSight sürücü destek sistemini Levorg modellerinde de sunmaya başladı.

Subaru'dan yapılan açıklamaya göre şirketin mühendisleri tarafından geliştirilen stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı EyeSight sürücü destek sistemi artık Levorg modellerinde de yer alacak. Buna göre Levorg'un EyeSight sistemine sahip yeni versiyonu Levorg 1.6 GTS-S Sport Plus modeli 131 bin 990 liralık fiyatı ile bayilerdeki yerini alırken, GT-S modeli ise 122 bin 990 liradan satışa sunuldu.

Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistem olma özelliğini taşıyor.

EyeSight teknolojisi Subaru mühendislerinin, seksenlerin sonunda Japonya'da Subaru araçlarda test edilen ve uygulanan milimetrik dalga radar ve lazer radar gibi diğer sistemlerin ardından kapsamlı bir araştırma ve gelişimi sonucunda ortaya çıktı.

Kullanıcının önündeki yol için ikinci bir çift göz gibi olan EyeSight, neredeyse insan gözü kadar etkin olan görüntü tanımlama ile üç boyutlu renkli görüntüler yakalayan iki stereo kameraya sahip.

İki kameradan alınan görüntüleri şekil, hız ve uzaklığı kesin bir şekilde belirlemek için kullanan EyeSight, yalnızca araçları değil, aynı zamanda motosiklet, bisiklet ve yayaları da algılıyor.

Söz konusu bu teknoloji, potansiyel bir tehlike algıladığında sürücüyü uyararak kazanın meydana gelmesini önlemeye yardımcı olmak için gerekirse fren sistemini devreye sokuyor.

Adaptif Hız kontrolü, Şerit İçi Kontrolü ve Şeritten Çıkma Uyarısı, Önde Giden Aracın Hareket Etme Uyarısı, Şerit Takip Asistanı, Çarpışma Öncesi Fren Sistemi ve Çarpışma Öncesi Gaz Kontrolü gibi geliştirilmiş güvenlik performansıyla EyeSight, araçtaki güvenlik hissini artırıyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı