SÜ ve DÜ'den tedavide çığır açan araştırma! Arı kovanı havası tedavide kullanılacak

SÜ ve DÜ'den tedavide çığır açan araştırma! Arı kovanı havası tedavide kullanılacak

Selçuk Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi iş birliğinde astım, bronşit, KOAH ve amfizem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, 'api-air' olarak da ifade edilen arı kovanı havasının tedavi edici etkileri araştırılarak bilimsel veriler elde edildi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Düzce Üniversitesi (DÜ) iş birliğinde astım, bronşit, KOAH ve amfizem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, "api-air" olarak da ifade edilen arı kovanı havasının tedavi ve tamamlayıcı tedavi edici etkileri, deney hayvanları üzerinde ilk kez araştırılarak bilimsel veriler elde edildi.

SÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahdettin Altunok, apiterapi olarak bilinen arı ürünlerinin (bal, arı poleni, arı sütü, propolis, perga, bal mumu, arı zehri gibi) sağlığın korunması ve geliştirmesi, hastalıkların önlenmesi, tedavi ve tamamlayıcı tedavi amacıyla kullanıldığını belirtti.

aaaaaaaaaaaa.jpg

Apiterapi ürünleri arasına dünyada ilk kez Almanya'da uygulanan, "api-air" olarak isimlendirilen "arı kovanı havası"nın da eklendiğini belirten Altunok, şunları kaydetti:

"Sağlık alanında kullanımı yeni olan 'arı kovanı havası' özellikle Almanya, Macaristan, Romanya, Slovenya, Ukrayna, İsviçre, Rusya ve Avusturya'da kullanılıyor. Fakat dünyada arı kovanı havası hakkında deneysel bir çalışma bulunmuyor. Api-air uygulamasını iki doktora tezi kapsamında araştırma konusu olarak belirledik. Düzce'nin Yığılca ilçesi konum bakımından izole bir bölge olup, burada yaygın arıcılık faaliyetleri yürütülmektedir. Bu anlamda, SÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı olarak iki doktora öğrencisi, DÜ Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve ekibi ile bu merkezde yetiştirilen Yığılca arıları ile deney hayvanlarını bir araya getirerek çalışmayı gerçekleştirdik. Bu tür çalışmalarda zor olan, çevresel kirliliğin olmadığı ve zirai ilaçlamaların yapılmadığı geniş bir alanda yetiştirilen arılarla çalışabilmektir. Aksi takdirde çevresel kirlilik ve zirai ilaç problemi yaşanır ve bu arılarla sağlıklı bir çalışma yürütülemez."

aaaaa.jpg

"Kovan havası uygulaması ilk kez deney hayvanları üzerinde araştırılıyor"

Araştırmalarda son aşamaya geldiklerini vurgulayan Altunok, şöyle devam etti:

"Kovan havası uygulaması deney hayvanları üzerinde ilk kez araştırılıyor. Bu alanda dünyadaki ilk bilimsel veriler ortaya konulacak ve böylece yine bu alanda ilk taban veri oluşturulmuş olacak. İkinci olarak deney hayvanlarında sigaraya maruz bırakılarak oluşturulan akciğer hasarlarının, kovan havası ve arı ürünlerinin ayrı ayrı ve farklı kombine uygulamalarının tedavi veya tamamlayıcı tedavi edici etkileri de kovan havası açısından yine ilk kez araştırılarak ilk bilimsel veriler ortaya konulacak."

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg

Altunok, "Çalışmaların, başta astım, bronşit, amfizem ve KOAH olmak üzere birçok hastalığın alternatif tedavisi veya destekleyici tedavisi açısından bilimsel verilere dayalı yeni umutlara ışık tutacağı beklenmekte. Astım, bronşit, KOAH gibi akciğer hastalıklarının etiyolojisinde solunan havanın kalitesi de önemli yer tutar. Havanın kalitesini yenileyebilmek için pozitif iyonların azaltılması, azalan negatif iyonların havaya bırakılması gerekir. Arı kovanı içerisindeki arılar bu görevi, kolay ve mükemmel bir şekilde yaparlar" diye konuştu.

aaaaaaaaaaaaa.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.