Sosyal medya ve internet ruh sağlığını kötü etkiliyor

Sosyal medya ve internet ruh sağlığını kötü etkiliyor

Medicana Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Öz, sosyal medya bağımlılığının insanların iletişim becerilerini ve sosyal ilişkilerini nasıl etkilediğini değerlendirdi. Öz, yüz yüze iletişimin önemini vurguladı.

Medicana Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Öz, günümüzde birçok insanın telefon ve bilgisayar bağımlılığıyla mücadele ettiğini belirtti. Öz, yoğun internet kullanımının, insanların gerçek hayattaki iletişimlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. "İnsanlar artık karşılarındaki kişiyle değil, internet üzerindeki gündemle ilgilenmeyi tercih ediyorlar" diyen Öz, sosyal medyanın sohbetlerin odak noktası haline geldiğine dikkat çekti.

Dr. Ömer Öz, insanların neden bu kadar internete bağımlı hale geldiğini sorgularken, gülme, eğlenme ve kafayı dağıtma ihtiyacının, insanların bu ihtiyaçlarını karşılayacakları ortamları bulamamalarından kaynaklanabileceğini dile getirdi. Evlilikler, arkadaşlıklar ve aile içi sohbetlerin, sosyal medya ile yeterince sosyalleşme ihtiyacını karşılayamadığını belirten Öz, insanların farklı konular ve görüşlerle etkileşime girebilmek için internete yöneldiğini vurguladı.

Beden dilinin, göz temasının, ilgiyle ve empatik dinlemenin sosyal iletişimde önemli olduğunu vurgulayan Öz, telefon bağımlılığı olan kişilerin bu iletişimi kurmakta zorluk çekebileceklerini ifade etti. Öz, yüz yüze iletişimin, insanların ruh halini ve sorunlarını anlamalarını kolaylaştırdığını, bu nedenle sosyal medya kullanımının azalmasının insanları yalnızlaştırabileceğini söyledi.

Sosyal medyanın insanlara kendilerini değerli hissettirme yanılsamasına da dikkat çeken Dr. Ömer Öz, ilgi ve değer görme ihtiyacının, sosyal medyadaki paylaşımlarla yanıltıcı bir şekilde karşılanabileceğini belirtti. Erotizm ve cinsellik gibi alanlarda sosyal medyanın nasıl bir rol oynadığını da değerlendiren Öz, bu tür paylaşımların insanları manipüle edebileceğine işaret etti.

Sonuç olarak, Dr. Ömer Öz, internet ve sosyal medyanın kontrollü kullanılmasının hayatı kolaylaştırabileceğini ancak bu konuda farkındalığın önemli olduğunu vurguladı. İnsanların değer ve beğeni ihtiyaçlarını sadece sosyal medyadan değil, kendi öz-kimliklerinden alabileceklerini belirten Öz, iletişimde yüz yüze etkileşimin önemini vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler