SGK'dan işsizlik maaşlarına denetleme: İş verene de işçiye de cezası var

SGK'dan işsizlik maaşlarına denetleme: İş verene de işçiye de cezası var

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işsizlik ödeneği sahtekarlıklarını önlemek amacıyla İŞKUR işbirliğiyle denetim başlattı. İşten çıkarılmış gibi gösterilen kişilerin sahte işsizlik ödenekleri tespit edilirse, yasal işlemler başlatılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işten kendi isteğiyle ayrılan veya haklı nedenlerle çıkarılan işçilerin sahte işsizlik ödenekleri almasını engellemek için harekete geçti.

SGK'nın yaptığı açıklamaya göre, bazı işçiler, anlaşmalı işverenlerle kısa süreli anlaşma yaparak yasal olarak işten çıkarılmış gibi gösteriliyor. Daha sonra bu kişiler, farklı bir işyerinde haksız yere çıkarılmış gibi görünerek işsizlik ödeneği alıyorlar.

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, işsizlik ödeneğinin, kişinin kendi isteği veya kusuru dışında işsiz kaldığı durumlarda ve en az 600 gün işsizlik sigortası ödemesi yapmış, son 120 günde çalışan işçilere ödendiğini belirtti. Ancak birçok kişi, işten ayrıldıktan sonra anlaşmalı işverenle kısa süreli çalışma ile bu şartları yerine getirerek işsizlik ödeneği almaya çalışıyor.

Karakaş, İŞKUR tarafından kısa süreli çalışıp işten çıkarılan işçilerin SGK'ye bildirileceğini ve SGK'nın bu kişiler üzerinde denetleme yaparak sahtekarlığı tespit etmesi durumunda işsizlik ödeneğinin kesileceğini belirtti. Ayrıca, sahtekarlık tespit edilen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak.

Sahte sigortalı işçi gösteren işverenlerin de bu durumdan etkilenebileceğini vurgulayan Karakaş, hem idari para cezasıyla karşılaşabileceklerini hem de devletten aldıkları teşvikleri riske atabileceklerini ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler