Sevindiren haber! Korona tedavisinde D vitamini ile yüzde 98 başarı elde edildi

Sevindiren haber! Korona tedavisinde D vitamini ile yüzde 98 başarı elde edildi

Bilim insanlarının İspanya'da gerçekleştirdiği bir çalışma, D vitamininin Kovid-19'un yoğun bakım riskini neredeyse tamamen yok ettiği ve tedavide yüzde 98 civarında başarı elde edildiğini ortaya koydu

Bilim insanlarının İspanya'da gerçekleştirdiği küçük bir çalışma, D vitamininin kovid-19'un yoğun bakım riskini neredeyse tamamen yok ettiğini ortaya koydu. Öyle ki D vitamini ile yüzde 98 civarında başarı elde edildiği görüldü.

İspanya'daki Reina Sofia Üniversite Hastanesi'nde 76 kovid-19 hastasıyla gerçekleştirilen çalışma sonucunda kovid-19 için D vitamininin ilk rastgele kontrollü çalışması yayınlandı. Buna göre D vitamini, yoğun bakımda tedavi gerektirme olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırdı.

Çalışmada yer alan 76 hastanın D vitamini alıp almayacağı rastgele bir şekilde seçildi. Bu seçim sonucunda 50 hasta D vitamini alacak olan gruba girerken geriye kalan 26 hasta kontrol grubuna girdi.

D vitamini, hastalara kalsidiol (25(OH)D veya 25-hidroksivitamin) olarak verildi. Bu vitamin kanda dolaşır ve kandaki D vitamininin durumunu ölçmek için de kullanılır.

SONUÇLAR ŞAŞIRTICI

D vitamini alacak hastaların tedavisi hastaneye kabulün ilk günü 532 mikrogram, 3'üncü ve 7'inci günlerde 266 mikrogram ve ardından haftada bir 266 mikrogram 25(OH)D şeklinde yapıldı. Hastalar, hastaneden taburcu olana dek veya yoğun bakıma kabul edilene ya da ölene dek tedavi edildi.

Çalışmanın çarpıcı sonuçları ise şu şekilde:

Çalışmayla birlikte elde edilen sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Kontrol grubunda bulunan kişilerin yüzde 50'si yoğun bakım ünitesine gönderildi. Öte yandan D vitamini tedavisi görenlerin yalnızca yüzde 2'si yoğun bakım ünitesine gönderildi. Yani D vitamini, yoğun bakım riskini 25 kata yakın azaldı.

D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskinin yüzde 96'sını ortadan kaldırmıştı. Göreceli olasılıklar oranına göreyse D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskini yüzde 98 oranında ortadan kaldırdı. Çalışma küçük çaplı bir çalışma olduğundan insanlardaki tüm farklılıkların hesaba katıldığı bir model oluşturuldu. Bu modele göreyse D vitamininin başarı oranı yüzde 97.

Çalışmada D vitaminiyle tedavi olan hastaların tümü, hiçbir sorunla karşılaşmadan taburcu oldu. Kontrol grubunda bulunanların yarısı, yoğun bakım ünitesine girmeden taburcu edildi. Kontrol grubunun diğer yarısındaki 11 kişi yoğun bakım ünitesinden taburcu edilirken 2 kişi hayatını kaybetti.

Dr. Chris Masterjohn'a göre D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskini ortaya kaldırdığından hastaların ölüm riski de azalıyor. Ancak bu sorunun kesin bir cevabı için maalesef daha fazla ölümün bulunduğu çok daha büyük çalışmalar yapılmalı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler