Şenol Metin'den AYM kararına tepki

Şenol Metin'den AYM kararına tepki

Başkan Metin’den Anayasa Mahkemesinin kararına tepki ...

Konya Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Başkanı Şenol Metin, Anayasa Mahkemesinin (AYM), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararını vermesini kınadı. Başkan Metin yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi bu kararı ile, vesayet dönemlerine özlemini yargısal aktivizm hevesini deşifre etmiştir” dedi.

Başkan Metin açıklamasının devamında, Ocak 2016 tarihinde bin 100 akademisyenin bu bildiriye imza atmasının hemen ardından kınama yaptıklarını hatırlatarak şunları söyledi; “2016 Ocağında Türkiye’nin Bin yıldır sırt sırta yaslanarak ortak olduğumuz namusu hendeklere gömenlere bir şey diyemeyen 1100 sözde akademisyen bir bildiri yayınlayarak skandal bir ihanet metnine imza atmıştı. PKK ile aynı çizgide buluşan, Türkiye’yi küresel emperyalizmin mudahelesine açık hale getiren, hedef gösteren bu sözde aydın, özde ihanet mahfillerinin amelesi imza sahiplerine o günlerde tepkimizi basın açıklamaları ile ve karşı bildiri hazırlayarak koymuştuk. Ve demiştik ki; ‘Bu Coğrafyada hiçbir ihanet cezasız kalmamıştır.’ Geçtiğimiz günlerde bu ihanet bildirisinden çok daha canımızı acıtan bir karara Anayasa Mahkememiz imza attı.  Terörist ile masum halkı ayırt etmek için bir cerrah hassasiyetinde operasyonları sürdüren Güvenlik Kuvvetlerimize ‘Katil’ demenin yolunu açtı.  Devletimizin son terörist imha edilinceye, son silah gömülünceye kadar operasyonların devam ettirileceğine dair siyasi kararlılığını yok sayan bir karara imza attı. Anayasa Mahkemesi bu kararı ile ‘Misak-ı Milli sınırlarında ameliyata izin vermemek için canlarını hiçe sayan kahramanlara ‘katliam yapıyorlar’ suçlaması yapan güruha moral takviyesi yapmış, hukuki koruma sağlamıştır. Tepkimi Ocak 2016’daki cümlelerimle ifade etmek istiyorum; ‘Bu Coğrafyada hiçbir ihanet cezasız kalmamıştır.” 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.