"Seksenler" dizisinin hedefi yok olan değerleri kayıt altına almak

"Seksenler" dizisinin hedefi yok olan değerleri kayıt altına almak

TRT ekranlarında ilk kez 2012'de yayınlanan "Seksenler" dizisi, yeni bölümleriyle hafta içi her gün haber bülteni öncesi ilgiyle izleniyor- Yapımcı Birol Güven:- "Büyük bir hedefimiz var. O da şu anda yok olan değerlerimizi kayıt altına almak. Seksenler ö

İSTANBUL (AA) - AHMET ESAD ŞANİ - Yeni bölümleriyle yeniden seyirciyle buluşan TRT 1'in sevilen yapımı "Seksenler"in oyuncuları, dizinin setinde bir araya geldi.

Hafta içi her gün yaklaşık bir saatlik bölümler halinde yayınlanan dizinin yapımcısı Birol Güven, dizide sıradan insanın küçük hikayelerini anlatmaya devam ettiklerini belirterek, "Önceden ne oluyorsa aynısı olacak, biz gündelik hayat dizisiyiz." dedi.

TRT'nin devam kararını vermesiyle çekimlere başladıklarını anlatan Güven, "Bizde hiçbir şey 'büyük' olmaz. Hayat gibidir, hayatımızda da olmaz zaten. Hayatlarımız filmlerden farklıdır. Biz küçük, sıradan hikayeler anlatmayı seviyoruz." diye konuştu.

Güven, diziye büyük bir coşkuyla devam ettiklerini dile getirerek, izleyicinin 20'ye yakın yeni karakterle tanışacağını dile getirdi.

Yeni dekorlarla sürprizlerin olacağını aktaran Güven, şöyle devam etti:

"Diziyi sürekli yeni ve canlı tutmak zorundayız. Buna devam edeceğiz. Çünkü bizim büyük bir hedefimiz var. O da şu anda yok olan değerlerimizi kayıt altına almak. Seksenler önemli bir işlev görüyor. Çünkü değerli olan gündelik hayattır. Gündelik hayat bizim kültürümüz, değerlerimiz, geleneklerimizdir. Onları kayıt altına alıp bizden sonraki jenerasyonlara aktarmak gibi bir misyonumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle biz bunları 1980'lerde çok yoğun yaşıyorduk, şimdi bizi çocuklar da seyrediyor."

Bugün yaptıkları şeyleri TRT'den öğrendiklerini ve TRT geleneğinin devam ettirildiğini vurgulayan Güven, "Bizim de bütün çabamız bu gündelik hayat geleneğinin ekranlarda devam etmesi." değerlendirmesini yaptı.

- "Eğlence, komedi, kahkaha ve neşe olmazsa olmaz"

Dizide "Ahmet" rolünü canlandıran Şoray Uzun, yayında olmadıkları zaman zarfında dizinin oyuncularının ve ekibinin birbirinden hiç kopmadığını kaydederek, "Biz bıraktığımız yerden devam ediyoruz. Sanki dün paydos etmişiz bugün tekrar işe başlamışız gibi." dedi.

Seyircinin yoğun isteği üzerine yeniden başladıklarını vurgulayan Uzun, "Seyirci istedi sağ olsun TRT kayıtsız kalmadı, izleyicinin sesine kulak verdi. Biz dünden hazırdık hemen bir araya geldik. Senaryolar yazıldı, dekor inanılmaz bir hızla yetişti." diye konuştu.

Önceki bölümlerin haftada bir gün ekrana geldiğini, yeni çekilen bölümlerin ise hafta içi her gün yayınlandığını belirten Uzun, diziye ilişkin şunları söyledi:

Dizide "Gülden" karakterini oynayan Ayşe Tolga, yeni bölümlere dair ipuçları vererek, "Eğlenceli bölümler bizi bekliyor. Eğlence, komedi, kahkaha ve neşe bizde olmazsa olmaz." dedi.

- "Seksenler'in karakteri samimiyet"

Yeni sezonda "Kör Ferit" rolüyle mahallenin yeni sakini haline gelen şarkıcı ve oyuncu Metin Şentürk, "Seksenler benim hiç kaçırmadan izlediğim bir projeydi, izleye izleye dizinin içine girdim." ifadesini kullandı.

Birol Güven'in teklifi üzerine dizinin kadrosuna katıldığına dikkati çeken Şentürk, "Bu projenin içinde olmaktan şeref duyuyorum. Çünkü çok sevdiğim bir proje, çok sevdiğim koskoca bir aileler. İçindeki tüm oyuncular çok yakın dostlarım. Dolayısıyla benim için bu ailenin içinde olmak bir şereftir bir gururdur." diye konuştu.

Şentürk, "Seksenler" dizisinin yeniden Türkiye'ye hitap edeceğini vurgulayan Şentürk, şunları kaydetti:

"Bu samimiyet devam edecek, çünkü karakteri bu dizinin. Yıllardır izledik, ben hala 30 saniye sonraki repliği bilmeme rağmen yine tekrar tekrar aynı bölümleri izliyorum. Başka bir büyüsü var bu dizinin. Çok eğleneceğiz, hem sette eğleneceğiz hem televizyon başında. Hep beraber eğlenelim gitsin."

Müziğiyle de diziye katkı sağlayacağını ifade eden Şentürk, "Ama önce oyunculuğumuzun karakterimizin yapısını tam oturtalım ondan sonra içeriğe ne yazarlarsa biz de onu oynayacağız." dedi.

Şentürk daha sonra Seksenler'in tanıtım jeneriğinde söylediği şarkıyı mırıldandı.

- "O dönemi samimi müziklerle anlatmak gerekiyor"

Dizinin müziklerini hazırlayan Aydın Sarman ve Burcu Güven de müziklerin 1980'li yıllara ait olduğunu, o dönemin yansıması olduğu için akılda kaldığını anlattı.

Sette bulunmanın, oyuncular ve ekiple aynı havayı solumanın önemine değinen Sarman, "O duygunun yansıması, samimiyetin geçmesi çok önemli. Çünkü seksenler dönemindeki objeler o kadar samimi ki onları da samimi müziklerle anlatmak gerekiyor." diye konuştu.

Burcu Güven ise dizinin müziklerini 6-7 yıldır Aydın Sarman ile birlikte yaptıklarını, "Seksenler"in çok özel bir proje olduğunu söyledi.

Daha sonra Aydın Sarman ve Burcu Güven, dizinin jenerik şarkısını birlikte söyledi.

Yayınlandığı yıllar boyunca büyük beğeniyle izlenilen "Seksenler" dizisinin yönetmen koltuğunda Bora Tekay oturuyor.

Geniş oyuncu kadrosuyla hafta içi her gün haber bülteni öncesi ekranlara gelen dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Rasim Öztekin, Özlem Türkad, Yasemin Conka, Kemal Kuruçay, Tolunay Donat, Hakan Bulut, Betül Berk, Suzan Kardeş, Berat Yenilmez, Ceyhun Fersoy, Begüm Öner, Necmi Yapıcı, Özlem Balcı, Hacı Ali Konuk, Onur Dilber, Faruk Sofuoğlu, Ali Fuat Pekzeren, Aşkın Şenol ve Osman Büyükercan yer alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler