Sefalet önerdiler

Sefalet önerdiler

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında hükümetin sunduğu zam teklifini eleştiren Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Veli Doğrul, “Biz refah istedik; onlar sefalet önerdi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, Kayalıpark’ta yaptığı basın açıklamasıyla, hükümetin 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonucunda teklif ettiği zam oranlarını değerlendirdi. Basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların il temsilcileri, üyeleri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.  Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul yaptığı açıklamada, toplu sözleşme görüşmelerinin hayal kırıklığına doğru gittiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyonun yüzde 20,3 olduğunu hatırlatan Doğrul, 4 kişilik ailenin zorunlu harcama tutarının ise 1032 lira arttığını söyledi. Buna karşın memur maaşlarına bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldığını belirten Doğrul, açıklamasını şöyle sürdürdü, “TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira.  Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış.  Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş. Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2; 2021’in tamamı için yüzde 6,1. Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz; sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize son olarak teklif edilen yüzde 4; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor arkadaşlar? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor.  Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.  Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; yüzde 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” ifadelerini kullandı. Ferit Hepokur-Memleket 

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.