Saraybosna'da "Çocuk Festivali" başladı

Saraybosna'da "Çocuk Festivali" başladı

Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Başçarşı'dan Saraybosna Çocukları Meydanı'na kadar süren yürüyen yüzlerce çocuk, renkli görüntüler oluşturdu

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Çocuk Festivali" başladı.

Festivalin açılışı kapsamında, şehrin kalbi olarak nitelendirilen Başçarşı'dan Saraybosna Çocukları Meydanı'na kadar yürüyen yüzlerce çocuk, renkli görüntüler oluşturdu.

Burada, kuşatma altındaki Saraybosna'da öldürülen çocuklar anısına yaptırılan anıta çiçek bırakan çocuklar, daha sonra üç gün boyunca festivalin devam edeceği Özgürlük-Aliya İzetbegovic Meydanı'na geldi.

Çocuk Festivali Direktörü Susanne Prahl, burada yaptığı açıklamada, üç gün boyunca çocukların yaratıcılığının Saraybosna'yı etkisi altına alacağını belirterek, "Festivalin, şehirdeki en neşeli etkinliklerden birisi olmasını temenni ediyorum. Bu festival, tüm Bosna Hersek çocuklarına adanmıştır." dedi.

Etkinliğe katılan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da Türkiye'de, 23 Nisan'da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandığını anımsatarak, festivalin her sene 23 Nisan'da düzenlenen çocuk şenliğinin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Bulgaristan'ın Saraybosna Büyükelçisi Angel Angelov da çocukların farklı kültürler ve ülkeler arasında köprü olduğunu vurgulayarak, ülke olarak festivali destlediklerini ve çocukların keyifli vakit geçirmesi temennisinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yanı sıra Türkiye ve Bulgaristan'ın Saraybosna büyükelçilikleri tarafından da desteklenen 13. Çocuk Festivali, 6 Haziran Pazartesi gününe kadar sürecek. Festivale, Bosna Hersek genelinde 20 binden fazla çocuğun katılması bekleniyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı