Saraybosna ramazanda başka güzel

Saraybosna ramazanda başka güzel

Osmanlı dönemine ait izlerin hala canlı olduğu, Anadolu'dan herhangi bir şehir görünümündeki Saraybosna, ramazan ayında ayrı bir güzelliğe bürünüyor- Camilerde okunan mukabeleler, asırlık ramazan topu geleneği, toplu iftarlar, camilerin dolup taştığı tera

SARAYBOSNA (AA) - AMİNA ZORNİC/KAYHAN GÜL - Osmanlı dönemine ait izlerin hala canlı olduğu, Avrupa'nın ortasında olmasına rağmen Anadolu'dan bir şehir görünümündeki Saraybosna, ramazan ayında farklı bir güzelliğe büründü.

Osmanlı'nın yaklaşık beş asır kaldığı ve bugün dahi hemen her köşesinde Türk kültürünün hissedilebileceği Saraybosna, asırlık ramazan gelenekleriyle dikkati çekiyor.

Camilerde okunan mukabeleler, asırlık ramazan topu geleneği, toplu iftarlar, camilerin dolup taştığı teravih namazları ve sahura kadar hareketli çarşısıyla Saraybosna'da ramazan bir başka hissediliyor.

"On bir ayın sultanı" olarak nitelendirilen ramazanın, dini boyutunun yanında insanları birbirine yakınlaştırma, dostlukları pekiştirme boyutu olduğunun en güzel örneklerinden biri Saraybosna.

İftar vakitleri dolup taşan tarihi Başçarşı'daki restoranlar, ailelerin, dostların mutluluklarına ve ramazan heyecanına ev sahipliği yaparken, iftardan sahura kadar hareketli sokaklarıyla Başçarşı, 24 saat yaşayan bir şehri andırıyor.

Şehir merkezindeki camiler teravih namazları için dolup taşarken, sadece Saraybosnalıların değil, Bosna Hersek'in diğer şehirlerinden gelen misafirlerin de Saraybosna camilerine yoğun ilgi gösterdiği gözden kaçmıyor.

- Mukabele, top ve somun

Sadece Saraybosna'da değil, birçok İslam ülkesinde ramazanla özdeşleşmiş geleneklerden biri mukabele. Saraybosna'ya Osmanlı ile birlikte gelen mukabele geleneği, hemen her camide asırlardır devam ediyor.

Tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde, farklı ülkelerden misafir olarak gelen hafızlar tarafından okunan mukabele ise vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Saraybosna'daki bir diğer önemli ramazan geleneği ise top. Şehrin üst kesimlerindeki Sarı Tabya'da, iftar vaktini Müslümanlara duyurmak için her akşam top atılıyor. Topun bulunduğu tabya ise iftarlığını alıp ailesiyle ya da arkadaşlarıyla iftar yapmak için buraya gelen vatandaşlarla dolup taşıyor.

İftar vaktinde şehri "somun" adı verilen ramazan pidelerinin kokusu kaplıyor. Birçok fırının önünde kuyruklar oluşurken, somun ramazan sofralarının vazgeçilmesi olarak gösteriliyor.

- Saraybosna "özel bir şehir", ramazan "özel bir ay"

Saraybosna'nın en eski camisi olan Fatih Sultan Mehmed (Hünkar) Camisi İmamı Sadrudin İseric, Saraybosna'nın "özel bir şehir", ramazanın da "özel bir ay" olduğu söyledi.

Saraybosna'nın ramazan dışında da ayrı bir maneviyatı ve güzelliği olduğunu belirten İseric, "Ramazan ise Allah'ın kullarına rahmet kapılarını açtığı özel bir ay. Saraybosna'da ramazan her zaman farklı bir atmosferde geçer." ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında şehirde gece ile gündüzün adeta birbirine karıştığını kaydeden İseric, "Sadece oruç tutanlar değil, herkes için farklı bir güzelliği var Saraybosna'nın. Sahur vakti şehir, sanki gündüz öğle vakti hareketli." dedi.

İseric, Müslümanların ramazan dışında yaptıklarının ramazanda ayrı bir değer kazandığını vurgulayarak, "Şimdi güçlü bir gençliğimiz var. Müslüman olmaktan gurur duyan, kendi dininden ve vatanından utanmayan bir nesil. Allah'a çok şükür." diye konuştu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı