Samsun her alanda "süper lig"e çıkmak istiyor

Samsun her alanda "süper lig"e çıkmak istiyor

Vali Kaymak:"El birliği yapalım, Samsun'u belki Samsunspor özelinde, her alanda süper lige taşıyalım. Turizmde, istihdamda, sanayide, ticarette. Aslında Samsun'un görevi bu"-"Samsun, bölgenin amiral gemisi. Turizmde de böyle olmak durumundayız. Karadeniz'

SAMSUN (AA) - Samsun Valisi Osman Kaymak, kentin her alanda süper lige çıkmak istediğini belirterek, "El birliği yapalım, Samsun'u belki Samsunspor özelinde, her alanda süper lige taşıyalım. Turizmde, istihdamda, sanayide, ticarette. Aslında Samsun'un görevi bu." dedi.

Kaymak, Turizm Haftası kapsamında, sektör temsilcilerinin katılımıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu'nda düzenlenen toplantıya katıldı.

Kentin turizm potansiyelinin değerlendirildiği toplantıda Vali Kaymak, turizm sektörünün bacasız fabrika olduğuna dikkati çekerek, bu alanda Samsun'un iddialı olduğunu vurguladı.

- "Samsun her alanda büyük potansiyeli sahip"

Turizm hedeflerine ulaşmak için yol haritaları hazırlandığını anımsatan Kaymak, "Samsun her alanda büyük potansiyeli sahip. Ama bu potansiyeli değerlendiremiyoruz. Bu alanlardan birisi de turizm potansiyeli. Turizmde çok geniş imkanlara sahibiz ama bunu çok iyi kullanamadığımızı düşünüyoruz. Artık bu potansiyeli kullanmak için çok iyi bir zamana ulaştık. Samsun kabuğunu kıracak ve sıçrama yapacak." diye konuştu.

Samsun'un turizm çeşitliliğine dikkati çeken Osman Kaymak, bu zenginliklerin iyi tanıtılması gerektiğini dile getirdi.

Kaymak, Samsun ile Rusya'nın Krasnodar kenti arasında yeniden başlayan uçak seferlerinin önemine işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Bu seferleri biz sadece turizm anlamında düşünmüyoruz. Bu, ticaret hacmimizin de artmasına yol açacak. Turizm ve ticaret, bunlar iç içe konular. Ortadoğu'dan direkt yapılacak uçak seferleriyle de ilgili çalışmalarımız var. Bildiğim kadarıyla Kuveyt'ten başlayacak. Bu yıl başlayabilir. THY'nin Arabistan, Cidde, Riyad, Kuveyt, Lübnan'dan seferler yapması konusunda çalışmalarımız var."

Kamu ve özel sektörün el ele vermesiyle turizmin gelişeceğini ifade eden Vali Kaymak, kentin alternatif turizm türlerinin bir çoğuna sahip olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Samsun, bölgenin amiral gemisi. Turizmde de böyle olmak durumundayız. Karadeniz'de bizden daha büyük potansiyeli olan bir il yok. Ama kendi içimizdeki birlikteliği ve ortak aklı çalıştıramadığımız için Samsun istenilen seviyeye ulaşamıyor. Sağlık turizmi alanında dünya cirosunun yıllık 500 milyar dolar olduğu söyleniyor. Biz bundan ne kadar pay alabiliriz. Samsun sağlıkta çok güzel imkanlara kavuştu. Eğitim turizminde çok iyi durumdayız. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkiye'de en çok yabancı öğrenci kabul eden üniversitelerden birisi. 4 bine yakın öğrenci kabul ediyoruz. Bütün bunları düşündüğümüz zaman, Samsun potansiyelini kullanmaya başlayan illerden bir tanesi. Ama tanıtım eksikliğimiz var. Şu an yatak sayımız 5 binlere yaklaşmış durumda. Sahip olduğumuz doğal, kültürel zenginliklerimizi hakkıyla tanıtıp bunları kullanıma açamıyoruz. "

- "Trabzon'u kıskanmıyoruz"

Osman Kaymak, tanıtımla ilgili projeler geliştirilmesini ve turizme yoğunlaşılması gerektiğini belirterek, kentin turizmde istenilen seviyeye gelmesinin uzak olmadığına işaret etti.

Samsun'un kayak tesisi, Havza kaplıcaları, Vezirköprü Kanyonu, saklı cennet Ayvacık, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti gibi daha birçok turizm çeşitliliğini bünyesinde barındırdığını vurgulayan Kaymak, şunları kaydetti:

"Samsun her alanda bölgeye önderlik yapacak kapasiteye sahip. Sporda da öyle. Samsunspor ve Trabzonspor. Trabzon'u kıskanmıyoruz. Samsunspor da o anlamda bölgenin tanıtımı için çok önemli faktör, ortak değerimiz. Samsunspor 30 yıl Süper Lig'de kalmış. Ama biz uzaktan seyreder, taşın altına elimize koymazsak, kusura bakmayın Samsunspor da altlara düşebilir. O anlamda takımımızı da ilimizi de destekleyelim. Coğrafya bize 'sen bölgenin liderisin, amiral gemisisin' diyor. İnsana da bu görevi veriyor. Ama bizler 'öyle değil de Trabzon'un seyircisi olalım'. Kusura bakmayın ben Samsun'a yeni atanmış bir vali olarak bunu kabul etmiyorum. Samsun da bunu kabullenmesin. El birliği yapalım, Samsun'u belki Samsunspor özelinde, her alanda süper lige taşıyalım. Turizmde, istihdamda, sanayide, ticarette. Aslında Samsun'un görevi bu."

Kültür Turizm İl Müdür Vekili İrfan Göz ise kentin turizm potansiyeli ve izlenecek yol haritası konusunda sunum yaptı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, kaymakamlar, Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Murat Toktaş, ETS Tur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, TÜRSAB Batı Karadeniz Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Şentürk ve sektör temsilcileri katıldı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı