SAK ve PYD, Fırat'ın batısındaki Münbiç'i ele geçirdi

SAK ve PYD, Fırat'ın batısındaki Münbiç'i ele geçirdi

ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu ve PYD militanları, Fırat'ın batısındaki Münbiç'i DAEŞ'ten aldı

HALEP (AA) - ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Halep'in kuzeyinde DAEŞ kontrolündeki Münbiç ilçesini ele geçirdi.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, SAK ve PYD, Fırat nehrinin batısında, iki buçuk aydır saldırdığı Münbiç'i terör örgütü DAEŞ'ten aldı.

DAEŞ militanları, Suriye'nin Halep ilinin kuzeyindeki ilçede, ellerindeki son yerleşim yeri Sirb mahallesinden çekilerek, canlı kalkan olarak kullandıkları 500 kadar sivil ile kuzeyde Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesine yöneldi. Kaçmak isteyen bazı sivillere DAEŞ militanları ateş açarken ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi alınamadı.

SAK ve PYD operasyonunu destekleyen koalisyon uçakları da ilçeden bir arada çıkan militanları ve sivilleri hedef alırken, saldırıda 20'den fazla kişi öldü.

SAK ve PYD güçleri, DAEŞ kontrolündeki Münbiç'e yönelik operasyonu geçen mayıs ayının sonunda başlatmıştı. Fırat'ın batısından ilerleyerek çok sayıda köyü ve beldeyi ele geçiren gruplar, ilçeyi 2 aydır kuşatma altında tutuyordu.

DAEŞ, Suriyeli muhaliflerin elindeki Münbiç ilçesinin denetimini 2014 yılının başında ele geçirmişti.

SAK, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çatısı altında yer alıyor.

ABD yönetimi, Fırat'ın batısındaki Münbiç ilçesinin DAEŞ'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD militanlarının burayı terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti.AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :