Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüs açıklaması: (1)

Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüs açıklaması: (1)

"Bugüne kadar farklı illerden şüpheli görülen 68 kişiden numune alınarak, Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye'de kesin olarak yeni koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı" - "31 Ocak saat 09.30 itibarıyla dünya genelinde

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugüne kadar farklı illerden şüpheli görülen 68 kişiden numune alındığını belirterek, şu ana kadar Türkiye'de kesin olarak yeni koronavirüs tanısı alan hasta olmadığını bildirdi.

Altun, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınına ilişkin Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsün, ilk günden itibaren ciddiyetle ele aldıkları bir konu olduğunu vurguladı.

Salgın hastalıklar koordinasyon merkezinden anlık olarak dünyadaki tüm gelişmeleri takip ettiklerini dile getiren Koca, "31 Ocak saat 09.30 itibarıyla dünya genelinde ABD, Fransa, Avustralya, Almanya ve Kanada dahil olmak üzere 23 ülkede toplam 9 bin 810 vaka görüldü. Bu sayının yüzde 99'unun Çin'de olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Yine tamamı Çin'de olmak üzere 213 kişi hayatını kaybederken, 187 vaka da tedavi edilerek taburcu oldu. Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu, bizim risk grubu dediğimiz kronik hastalığı olan, 65 yaş üstü ve bağışıklığı düşük kişilerdi." diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün herhangi bir uyarıyı bildirmeden ve dünyanın birçok ülkesi bu virüsü tehdit olarak algılamadan önce, Türkiye olarak önlemleri adım adım hayata geçirdiklerine işaret eden Koca, 31 Aralık tarihinde Çin'in Vuhan kentinde ilk vaka görüldükten yaklaşık 10 gün sonra, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün gerekli tedbirleri devreye almaya başladığını bildirdi.

Bakanlıkta ivedilikle Bilim Kurulu oluşturduklarını, bugün Bilim Kurulunun dördüncü toplantısını gerçekleştirdiklerini aktaran Koca, açıklamanın ardından toplantıya devam edeceklerini söyledi.

Yeni tip koronavirüse karşı havalimanlarında alınan tedbirlere ilişkin bilgi veren Koca, şöyle konuştu:

"Havalimanlarında 365 gün 24 saat sağlık personeli bulunduruyoruz. Çin'den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerini devreye soktuk. Havayolu şirketleri, tur operatörleri ve turizm şirketlerine yönelik bilgilendirmelerimizi yaptık. Çin'den gelen uçuşlarla ülkemize giriş yapan yolcuları, uçaktan inişte termal kameralarla tarıyoruz. Şu ana kadar 11 bin yolcu tarandı ve herhangi bir şüpheli yolcuya rastlanmadı. Ayrıca karantina odalarımız, negatif basınçlı sedyelerimiz, koruyucu ekipman ve malzemelerimiz tüm illerimizde ihtiyaç halinde kullanılmaya hazır olduğunun altını çizmek istiyorum. Yani yeterli koruyucu ekip ve malzeme bulundurduğumuzu, bütün illerimizde hassasiyetle takip ettiğimizin altını çiziyorum."

- "Sosyal medyada yer alan maksatlı paylaşımlara itibar etmeyin"

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu ile tanı, önlem, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber hazırladıklarını belirterek, "Tüm sağlık tesislerimiz ve çalışanlarımız olası bir vaka durumunda yapmaları gerekenler hakkında bilgilendirildi. Okullar açıldığında Milli Eğitim Bakanlığı ve Kredi Yurtlar Kurumuna yönelik bilgi notlarımızı da kendileriyle ayrıca paylaşmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Bu tehdit varolduğu sürece, Sağlık Bakanlığı olarak en ufak bir riski göz ardı etmemek adına güvenlik öncelikli bir anlayışla hareket ettiklerini ve edeceklerini vurgulayan Koca, "Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi şikayetleri olan ve Çin'e seyahat etmiş ya da Çin'den ülkemize gelmiş vakalar olur ise klinik tablo tam oturmasa bile tedbir amaçlı gözetim altına alıp, tetkikleri yapıyoruz. Bu konuda özellikle sosyal medyada yer alan yer yer maksatlı paylaşımlara itibar edilmemesini bir kez daha rica ediyorum." diye konuştu.

Koca, Bakanlık olarak her türlü bilgiyi paylaştıklarını ve bundan sonra da mümkün mertebe günlük paylaşımlar yapacaklarını vurgulayarak, "Bugüne kadar farklı illerden şüpheli görülen 68 kişiden numune alınarak, Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye'de kesin olarak yeni koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı. Eğer olur ise de bunu izole etmek üzere tüm imkanlarımızın hazır, yeterli olduğunu, kapasitemizin de son derece bu anlamda yeterli olduğunu ayrıca ifade etmek istiyorum." değerlendirmesini yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü'nce (DSÖ) virüsün diğer ülkelere yayılımını engellemek amacıyla ve salgına müdahale kapasitesi yetersiz ülkeler olması nedeniyle "Küresel Acil Durum" ilan edildiğini hatırlatan Koca, şunları söyledi:

"Ancak DSÖ, seyahat kısıtlamasına da gerek olmadığı ve bu durumun uluslararası ticareti etkilememesi gerektiğini de ayrıca ifade etti. Bununla birlikte Türk Hava Yolları, özellikle sorumlu bir adım atarak 9 Şubat'a kadar Çin uçuşlarını durdurdu. DSÖ bu açıklamasında ayrıca, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 'vatandaşlarını tahliye eden ülkeler' ile ilgili olarak, 'Bu durum ülkelerin lojistik, enfeksiyon kontrol ve teknik kapasite olarak kendilerine olan güveni göstermektedir.' ifadesini özellikle belirtmiş oldu."

Bakan Koca, Türkiye Cumhuriyeti olarak bugüne kadar hiçbir vatandaşı sahipsiz bırakmadıklarını ve bırakmamaya kararlı olduklarına dikkati çekerek, savaş bölgelerinden ve toplumsal olayların yaşandığı ülkelerden bugüne kadar binlerce vatandaşın Türkiye'ye getirildiğini anımsattı.

- "İzinler alındı ama hazırlık süreçleri devam diyor"

Koca, "Hastalığın merkezi olan Çin'in Vuhan kentinde ikamet eden ve hiçbir şekilde hastalık şüphesi olmayan vatandaşlarımız var. Biz hastalığın kol gezdiği bir şehirde tamamen sağlıklı olan vatandaşlarımızı bırakarak onları riske atamayız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları ile koordinasyon halinde harekete geçtiklerini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

"Gerekli diplomatik girişimlerin tamamlanmasının ardından ve muhtemelen önümüzdeki bir kaç saat içinde izinler alındı ama hazırlık süreçleri devam ettiği için biraz uzadı. Yoksa dünden bu yana bütün hazırlıklarımız tamamdı. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400m tipi kargo uçağını,ambulans uçağa dönüştürerek, vatandaşlarımızı getirmek istiyoruz. Uçakta gerekli tıbbi donanım mevcut ancak oradan getireceğimiz vatandaşlarımız arasında hasta olmadığını özellikle tekrar hatırlatmak istiyorum. Vatandaşlarımız maske gibi gerekli korunma tedbirlerini alarak, bu dönemde taşınma sürecini daha hassasiyetle sağlamış olacağız. Gece hareket etmesini planladığımız ama şu saatlerde muhtemelen hareket etmesini düşündüğümüz uçakta, 2 enfeksiyon hastalıkları hocamız da hemşire ve diğer sağlık ekibiyle birlikte hazır halde bulunacak. Koruyucu kıyafetler, maskeler, dezenfektan malzeme ve diğer tıbbi cihaz ve malzemeler uçağa yüklendi."

Koca, TİKA tarafından ve Sağlık Bakanlığı olarak Çin'e gönderilen tıbbi malzeme yardımının da aynı uçakla ulaştırılacağını belirterek, bu yardımlar arasında 1000 biyolojik tehlike tulumu, 100 bine yakın maske, medikal koruyucu gözlük gibi malzemelerin yer aldığını dile getirdi.

- "Uçak indiğinde ekiplerimiz de dahil olmak üzere 14 gün gözlem altında tutulacak"

Türk vatandaşlarının yanı sıra dost ve kardeş ülkelerden gelen taleple onların da vatandaşlarını tahliye edeceklerine dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

"Toplamda 34 Türk vatandaşımız, 7 Azeri, 7 Gürcü ve 1 Arnavut vatandaşı, sağlık kontrollerinin ardından uçağa alınacak. Tekraren ifade edeyim, vatandaşlarımızın hiçbirinde ve diğer vatandaşlarda herhangi bir hastalık belirtisi yok. Buna rağmen en uç ihtimalleri de düşünerek, yolcuları özel izolasyonla getiriyoruz. Sağlık ekibimiz oraya vardığında her yolcu için gerekli tetkikleri yapacak, yol boyunca tahliye prosedürlerimiz sıkı şekilde uygulanacak. Uçak indiğinde de ekiplerimiz dahil olmak üzere 14 gün gözlem altında tutulacak. Dolayısıyla en ufak bir ihtimali bile elimine edilerek, bu süreçte kimsenin şüphesi ve endişesi olmayacak şekilde tedbirleri aldığımızı ifade etmek istiyorum. Özellikle bu vatandaşlarımızı ve diğer vatandaşları şu an kullanılmayan ve Şehir hastanesiyle birlikte taşınan, kullanmadığımız bir hastaneyi bu süreçte tekrar kullanılır, hazır hale getirdik. Bu hastane daha sonra da hasta takibi için kullanılmayacak bir hastanemiz dolayısıyla herhangi bir hastamızla da temas olabilecek bir binada da olmayacağını özellikle ifade ediyorum. Dünyanın hiçbir ülkesinde de bu şekilde hazır bir hastaneye taşınan vaka olmadığının da altını çizelim."

Sadece birkaç ülkenin hastanelerde belli bölgeler ayırdığını aktaran Koca, kendilerinin ise hastane ortamında, daha sonra kullanılmayacak, hastalarla temas olmayacak bir ortamı özellikle tercih ettiklerini, bu konuda bütün hazırlıkları yaptıklarını ve 14 gün boyunca buranın karantina altına alınacağını vurguladı.

Burada bütün tedbirlerin bilim kurulunun önerileri doğrultusunda devreye konulacağını, bu konuda herhangi bir endişeye kapılınmamasını isteyen Koca, Bakanlık olarak konuya son derece ciddiyetle yaklaştıklarının altını çizdi.

- İtalya'da karantinaya alınan cruise gemisi

Sağlık Bakanı Koca, dün İtalya'da bir cruise gemisinin karantinaya alındığını anımsatarak, "Yapılan tetkiklerde yolcularda herhangi bir vakaya rastlanmadığı bilgisi de yeni ilan edildi. Çin limanlarından Türkiye'ye gelen herhangi bir yolcu gemisi zaten bulunmuyor. Çin'den gelen yük gemileri olabiliyor. Bunun için de tüm gemilerin tabi olduğu sıkı tetkiklerden geçirerek, gerekli önlemleri aldığımızı bilmenizi istiyorum. Ayrıca limanlarımızda 33 Sahil Sağlık Denetleme Merkezi görev yapmakta." diye konuştu.

Koronavirüs tehdidi sürdüğü müddetçe düzenli olarak bilgilendirme ve bilim kurulunun aldığı veya alacağı tedbirlerin şeffaf bir şekilde açıklanacağını ifade eden Koca, halk sağlığını tehdit edebilecek her türlü tehlikeye karşı teyakkuzda olacaklarını söyledi.

- Adana'daki iki vakanın sonuçları negatif çıktı

"Adana'da gözetim altında bulunan 2 vakamız vardı bu iki vakanın sonuçları çıktı, negatif olduğunu söyleyebilirim." bilgisini veren Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Bu süreçte bu vaka sayısı da 70 oldu. 70 gözetim altına aldığımız vakamız oldu ve bu dönemde herhangi pozitif çıkan, koronavirüs tanısı alan vakamız olmadı. 'Peki niye bu kadar vaka içerisinde hiç çıkmadı' sorulabilir. Çünkü biz özellikle ilk günden itibaren yani 20 gün önceden denetimleri sıkı olarak uyguladık. Yani Çin'den gelen veya Çin'den gelen biriyle teması olan kişiyi, en ufak bir hastalık belirtisi olduğunda hiç düşünmeden gözetim altına alıp, numuneleri devamında aldık. O nedenle geniş, daha hassasiyet ve ciddiyetle yaklaştığımız için numune aldığımız hasta sayısı fazla, sonuçlar o nedenle oldukça, oldukça değil hepsinin negatif olduğunu özellikle belirtmek istiyorum."

(Sürecek)


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.