Rusya'nın, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurması

Rusya'nın, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurması

Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu:- "Kırım Tatar Milli Meclisi'ni yasaklamak, Kırım Tatar halkına savaş ilan etmektir"- "İşgalcilere karşı en büyük direnişi gösteren bizleriz. O yüzden bizi lekelemeye çalışıyorlar"- "Yaptırımlar, işgalci devleti Kırım

VİLNİUS (AA) - Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurmasına ilişkin “Kırım Tatar Milli Meclisi'ni yasaklamak, Kırım Tatar halkına savaş ilan etmektir” dedi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki Dünya Kırım Tatarları Kongresi’ne katılan Kırımoğlu, Rusya'nın Kırım’a atadığı savcı Natalya Poklonskaya'nın Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı almasına sert tepki gösterdi. AA'ya konuşan eski Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Kırımoğlu, "Bizi aşırı bir terörist grubu ilan ederek Kırım Tatar halkı tarafından seçilen hükümet organı olan Milli Meclis'i yasakladılar. Kırım Tatar Milli Meclisi'ni yasaklamak, Kırım Tatar halkına savaş ilan etmektir. Meclisimizi yasaklamak, Kırım Tatarlarını yasaklamak manasına gelir" dedi.

Rus basınının Kırım Tatar liderleri ve kurumları hakkında propaganda yaptığını belirten Kırımoğlu, "Yalan haberler yapan Rus basının gerçek haberlerine bile artık inanılmıyor. Kırım Tatar halkının liderlerinin hedef alınmasını ise normal karşılıyorum. İşgalcilere karşı esas en büyük direnişi gösteren bizleriz. O yüzden bizi lekelemeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Kırım'da baskıların her geçen gün arttığını ifade eden Kırımoğlu, "İnsan haklarının ihlalleri devam ediyor. Evlere baskınlar, aramalar yapılıyor, bunlar normal hale geldi. İnsan hakları ihlallerinin daha da artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Türkiye’nin desteğini her zaman yakından hissettiklerini belirterek Türkiye ile Ukrayna arasındaki dostane ve iyi ilişkilerin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Kırımoğlu, "ölüm kalım savaşında" Türkiye’nin daima yanlarında olmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’de bazı siyasetçilerin Rusya ile yakınlaşma girişimlerinde bulunduğuna işaret eden Kırımoğlu, "Sanki Rusya onurlu bir şey yaptı da, bazıları pişman oldu. Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiler, Türkiye de gereken şekilde davrandı" ifadesini kullandı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "Kırım’ı savaşla, silahla kurtarmak mümkün değil. En tedbirli yol yaptırımlar. Yaptırımlar, işgalci devleti Kırım’dan geri çekilmeye mecbur edene kadar sürmeli. Türkiye’nin Rusya’ya karşı siyasetinin gereken seviyede olacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

Kırımoğlu, Dünya Kırım Tatarları Kongesi'ne evsahipliği yapan Litvanya'ya teşekkür etti.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı