RTÜK’ten yayıncı kuruluşlara ceza! Radyolardaki ihlaller de atlanmadı

RTÜK’ten yayıncı kuruluşlara ceza! Radyolardaki ihlaller de atlanmadı

RTÜK'ten, bazı programlar nedeniyle yayıncı kuruluşlara ceza. FM TV'de yayınlanan "Sorarım" isimli program ile KAFA Radyo'da yayınlanan "Nihat'la Muhabbet", Metro FM'in "Aragaz", "Radyogram"ın "Okan Aslan ile Halkın Sesi" isimli programına ceza verildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bazı programlar nedeniyle yayıncı kuruluşlara para ve yayın durdurma cezaları verdi.

Kurul, FM TV'de yayınlanan "Sorarım" isimli programda geçen bazı ifadelerin "ifade özgürlüğü kullanılırken uyulması gereken görev ve sorumluluklardan uzak, toplumda özgürce kanaat oluşumunu engelleyici, milli duyguları incitici, toplumsal değerlere ilişkin hassasiyetleri dikkate almayan, Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin manevi hatırasına saygısızlık içeren, hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı, eleştiri sınırını aşan suçlayıcı, hakaret edici ve küçük düşürücü nitelikte" olduğunu tespit etti. FM TV'ye 6112 sayılı Yasa'nın 8. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendindeki "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz" hükmü gereği idari para cezası ve 3 kez program durdurma müeyyidesi uygulandı.

RTÜK radyolardaki ihlalleri de atlamadı

KAFA Radyo'da yayınlanan "Nihat'la Muhabbet" programında "sorumlu yayıncılık yapılmayarak tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı hareket edildiğini" belirleyen Üst Kurul, yayıncı radyoya idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

"Yalarım", "At yaprağı yemişiz haberimiz yok", "La oğlum at yaprağı yedik", "Benim motoru bozdu ya, bir iki gün cırcır oldum", "At yaprağını önce analarına ve karılarına yedirsinler" ve benzeri ifadelerin kullanıldığı Metro FM'in "Aragaz" programı da RTÜK'ten ceza aldı.

Üst Kurul ayrıca "Radyogram"ın "Okan Aslan ile Halkın Sesi" isimli programında "S.r git" ifadesinin herhangi bir bipleme veya engelleme olmaksızın açık bir şekilde yayınlanmasını yasa ihlali olarak değerlendirerek, ilgili yayın kuruluşuna idari para cezası verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.