POS cihazı komisyon oranları düşürülmeli

POS cihazı komisyon oranları düşürülmeli

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkan Vekili Gökhan Küçük, bankaların uyguladığı kredi kartı pos cihazı komisyon oranlarının yüksek olduğunu belirterek, bu oranların makul seviyelere düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkan Vekili Gökhan Küçük, bankaların uyguladığı kredi kartı pos cihazı komisyon oranlarının yüksek olduğunu belirterek, bu oranların makul seviyelere düşürülmesi gerektiğini söyledi. Yüksek komisyon oranlarının işletmeleri ve esnafı zor duruma düşürdüğüne ve bu durumdan reel ekonominin olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Gökhan Küçük, “İş hacminin ve kar marjlarının belirgin olarak düştüğü bir ortamda, yüksek pos cihazı komisyon oranları esnafımızı zor duruma sokuyor.  Taahhüt süresi ve miktarına göre değişik oranlar söz konusu.  Vade arttıkça oran da artıyor. Ayrıca yazılım, bakım gibi kesintiler de yapılıyor. Bu konuda makul ve sürdürebilir sınırlar getirmek faydalı olacaktır.” dedi. Mevcut ekonomik şartlarda işletmelerin varlığını sürdürebilmesi için bankacılık sektörünün piyasanın önünü açıcı adımlar atması gerektiğinin altını çizen Gökhan Küçük,  Merkez Bankasının belirlediği kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranın TL için yüzde 2,02 olduğu bir ortamda bankaların pos işlemlerinden aldığı oranın yüzde 1 den 5'e kadar çıkabildiğini belirtti. Gökhan Küçük, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bazı bankalarda komisyon oranı 2. taksitte yüzde 3,5 oranında olurken bu oran 9. taksitte yüzde 15,30'a kadar çıkabiliyor. POS cihazı komisyon oranlarının çift haneli rakamlara ulaşması kabul edilebilir bir durum değil. Esnafımız bu şartlarda cihazları kullanmaktan kaçınacak, nakit çalışmak zorunda kalarak satış zorlukları yaşayacak. Tüketici ise alışverişlerinde kredi kartını kullanamadığı esnafı tercih etmeyecektir.” Ferit Hepokur-Memleket


HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.