PKK'nın katlettiği doktorun ailesinin acısı dinmiyor

PKK'nın katlettiği doktorun ailesinin acısı dinmiyor

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde geçen yıl 31 Ağustos günü yol kesen PKK'lı teröristlerce katledilen doktor Abdullah Biroğul'un ailesinin matemi sürüyor- Oğullarını kaybetmenin acısını ilk günkü gibi yaşayan acılı anne ve baba, teröre tepkili - Baba Ahmet Bir

DİYARBAKIR (AA) - SÜLEYMAN UMUT GÜRHAN - Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde geçen yıl bugün, yol kesen terör örgütü PKK'lı teröristlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden doktor Abdullah Biroğul, ölüm yıl dönümünde ailesi tarafından hüzünle anıldı.

Kulp ve Lice arasındaki Yapraklı köyü yakınlarında, 31 Ağustos 2015'de karayolunu keserek kimlik kontrolü ve örgüt propagandası yapmak isteyen teröristlerin, durmadığı gerekçesiyle ateş açtığı araçta hayatını kaybeden Biroğul'un (29) katledilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen anne ve babasının duyduğu acı ilk günkü gibi taze.

Evlatlarını kaybetmenin matemini süren anne ve baba, teröre tepki göstererek, yaşanan acıların son bulmasını diliyor.

- "Çocuğumu biz okutmadık, devlet okuttu"

Biroğul'un babası Ahmet Biroğul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunu kaybetmekten duyduğu üzüntüyü gözyaşlarıyla anlattı.

Oğlunun işini severek yaptığını ve dindar bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Biroğul, zor şartlarda çocuğunu okuttuğunu söyledi.

Devletin verdiği burslar sayesinde oğlunun üniversite eğitimini tamamladığını dile getiren Biroğul, "Oğlum üniversiteyi kazandığında onu nasıl okutacağımı düşündüm. Çocuğumu biz okutmadık, devlet okuttu. Başbakanlık bursu olmasaydı, okuyamazdı. Çünkü benim ne bir gelirim ne de başka bir kazancım vardı. 'Allah devletimizi güçlendirsin' diye, oğlum sürekli dua ederdi." diye konuştu.

Biroğul, oğlunun yüksek notlarla mezun olduğunu kaydederek, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde görev yapmak yerine memleketine hizmet etmeyi tercih ettiğini aktardı.

- "Çocukları aşısız bırakmayacağım"

Oğlunu insanlara hayırlı olması için okuttuğunu vurgulayan Biroğul, şöyle konuştu:

"Vatanına, milletine hayırlı bir evlattı. İnsanlara hizmet yapmak istiyordu. Oğlum suçsuz, günahsız yere öldürüldü. Onu yokluk içinde okutmuştum. Benim çocuğum bunu hak etmemişti. Öldürülmeden önce ilçelerde geziyor, 'Hiçbir köyde çocukları aşısız bırakmayacağım.' diyordu. Memleketini ve insanları seven bir kişiydi. Sadece benim değil, kimsenin evladı ölmesin. Biz de bu memleketin evlatlarıyız. Türkiye'nin önü açılıyor ama izin vermiyorlar. Sürekli oyunlar oynanıyor."

"Oğlum bir iyilik meleğiydi." diyen Biroğul, oğlunun öldüren terör örgütüne tepki göstererek, savaş durumlarında bile sağlık kuruluşlarına ve sağlık görevlilerine zarar verilmediğini belirtti.

- "Bunlar Kürtlerin iyiliğini istemiyor"

Biroğul, "Bunların yaptıkları memleketimizi geriye götürüyor. Diyarbakır'ı olaylarla 20 yıl geriye götürdüler. Devlet nereye el atıyorsa oraya engel çıkarıyorlar. Bunlar Kürtlerin iyiliğini istemiyor. Memlekette huzur, birlik, beraberlik olsun istiyoruz. Huzur olursa yatırım da gelir. Her gelen taş atarsa olmaz." ifadelerini kullandı.

Oğlunun hiçbir zaman para biriktirmediğini, sürekli maaşını ihtiyaç sahiplerine harcadığını anlatan Biroğul, oğlunun genetik uzmanı olmak için sınavlara hazırlandığını ancak buna ömrünün yetmediğini dile getirdi.

Biroğul, lise 2. sınıfa giden diğer oğlunun da ağabeyinin yolundan giderek, doktor olmak için azimle çalıştığını vurguladı.

- Terör köylerinden ve evlatlarından ayırdı

Anne Emine Biroğul, Zazaca yaptığı açıklamada, terör nedeniyle yıllar önce Dicle ilçesinden Diyarbakır'a göç ettiklerini söyledi.

Kent merkezinde o dönem tek odalı bir ev tutarak imkansızlıklar içerisinde oğullarını okuttuklarını ifade eden Biroğul, "Köyden göç ettiğimizde yokluk vardı. 8 çocuğumuzla buraya geldiğimizde hiçbir eşyamızı getiremedik. Çocuklarımızı yine de okuttuk. Abdullah çok başarılı bir öğrenciydi, sürekli takdir ve teşekkür belgeleri alırdı." şeklinde konuştu

Fakirlik ve yokluk içinde büyüttükleri oğullarının herkese iyilik yapan, işini seven ve inançlı bir genç olduğunu anlatan Biroğul, insanlara hep yardım etmek isteyen oğlunun herkesin sorunları çözmek için canla başla çalıştığını belirtti.

Biroğul, "Bunu yapanları Allah'a havale ediyorum. Kimsenin canı yanmasın, ölümler olmasın. Herkesin annesi ve babası var. Artık bu acılar son bulsun. Huzur istiyoruz." dedi.

Abdullah Biroğul, geçen yıl 31 Ağustos günü Diyarbakır'ın Kulp ve Lice ilçeleri arasında karayolunu kesen terör örgütü PKK mensuplarınca, durmaması üzerine ateş edilen araçta yaşamını yitirmiş, Sağlık Bakanlığınca Kulp Devlet Hastanesinin ismi "Diyarbakır Dr. Abdullah Biroğul Kulp İlçe Devlet Hastanesi" olarak değiştirilmişti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :