Petrolde kısıntı kararının uzatılması bekleniyor

Petrolde kısıntı kararının uzatılması bekleniyor

Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Tamimi:- "Irak'ın hafta başında OPEC'te alınacak kararı destekleyeceğini belirtmesinin ardından üretim kesintisinin en az 9 ay daha uzatılacağını söyleyebiliriz" - Rusya eski Enerji Bakanı Yusufov:- "Mayıs ayının ortasın

ANKARA (AA) - MURAT TEMİZER - Merkezi İngiltere'de bulunan Orta Doğu Enstitüsünde enerji uzmanı Nasır Tamimi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin üretim kısma anlaşmasının süresini uzatacaklarını belirterek, "Irak'ın hafta başında OPEC'te alınacak kararı destekleyeceğini belirtmesinin ardından üretim kesintisinin en az 9 ay daha uzatılacağını söyleyebiliriz." dedi.

Tamimi, yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak 172. OPEC Olağan Toplantısı öncesinde petrol üretimini kısma kararının süresinin uzatılmasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemde birkaç ülkenin OPEC toplantısında alınacak süre uzatımı kararını destekleyeceğini açıkladığını hatırlatan Tamimi, toplantı öncesindeki bu açıklamaların oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Tamimi, OPEC'te varılacak anlaşmanın başarısının, örgütün petrol piyasasında yatırımcıları ve spekülatörleri yönetip yönetemeyeceğine bağlı olduğunu vurgulayarak, "Irak'ın hafta başında OPEC'te alınacak kararı destekleyeceğini belirtmesinin ardından üretim kesintisinin en az 9 ay daha uzatılacağını söyleyebiliriz. Ancak ABD'nin kaya petrolü üretimini artırma hızı ve özellikle Irak başta olmak üzere tüm üyelerin anlaşmaya bağlılık derecesi süreç için çok önemli." diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkenin stratejik petrol stoklarının yarısının satılması önerisinin de OPEC'in piyasayı istikrara kavuşturma çabalarını zorlaştıracağını bildiren Tamimi, uzun vadede ise Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelecek talebin piyasa dengelerini değiştireceğini vurguladı.

- Petrolde 51-55 dolar yeni projelere olanak sağlıyor

Rusya eski Enerji Bakanı Igor Yusufov da petrol üretiminde kesinti anlaşmasının en az 9 ay daha uzatılabileceğini belirtti.

Yusufov, yarın yapılacak OPEC toplantısındaki kararlı duruş ve birliğin, 2001'deki petrol fiyatlarında yaşanan kriz döneminde de sergilendiğini anımsatarak, "O süreçte de petrol üretiminde kısıntıya gidilmişti. Bu dayanışma petrol fiyatlarının artmasını sağlamıştı. Böylece makroekonomik hedefe ulaşılmıştı. Şimdi ise anlaşma en az 9 ay daha uzatılacaktır." ifadelerini kullandı.

Petrolün varil fiyatında 51-55 dolar aralığının yeni projelere yatırım yapılmasına olanak sağladığını, tüketiciler için de ağır yük oluşturmadığını kaydeden Yusufov, şöyle devam etti:

"Mayıs ayının ortasında petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, daha önce alınan kesinti kararının orta vadeye yayılması için bir gerekçe olacaktır. Trump'ın petrol stoklarının yarısının satılması teklifinden sonra, düşen petrol fiyatları da bu uzlaşmayla tekrar yükselişe geçecektir. Ruslar ve Suudilerin OPEC'in süre uzatma kararına destek vermeye hazır olduklarını bildirmesinin de bu önemli toplantıdan önce gerçekleştiğini hatırlatmak isterim."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler