"Param Yoktu Dava Açamadım" Devri Bitiyor

"Param Yoktu Dava Açamadım" Devri Bitiyor

'Yeni Yargı Reformu Stratejisi'yle vatandaş da yargı da rahatlayacak. Ücretsiz avukat imkanıyla kimse "Param yok, mahkemeye gidemiyorum" demeyecek.

Hükümetin uygulamaya koyduğu yeni Yargı Reformu Stratejisi, adliye koridorlarında adalet arayan vatandaş için devrim niteliğinde yenilikler getiriyor. Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya Başkanı Avukat Mehmet Şamil Şenalp'e göre, vatandaş adalet hizmetlerine daha rahat ulaşacak, yargı hızlanacak, mağdurlar yaşadıklarıyla kalmayacak.

ARTIK KİMSE "PARAM YOKTU, MAHKEMEYE GİDEMEDİM" DEMEYECEK

'Devlet destekli sigorta güvencesi' sayesinde vatandaş hakkını arayabilecek, avukat da ücretini alabilecek. Artık kimse, 'param yoktu, mahkemeye gidemedim' durumunda olmayacak. Sistemde, yargılama giderleri 'Adli Yardım Kasası'ndan karşılanacak. Yargıya güven artacak.

BİLİRKİŞİYE BELGE ŞARTI

Mahkemeler, birçok kararını bilirkişilerin tespitleriyle veriyor. Bilirkişilik için akreditasyon, yeterlilik denetlemesi ve şeffaflık gelecek. Kontrolsüz yapı sona erecek. SEBGİS devrede Yaşlı ve hastalara hizmet verecek olan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEBGİS) sayesinde "uzaktan ifade alma" yöntemi yaygınlaştırılacak. Hukuk kliniği Hukuk fakültesi öğrencileri, vatandaşa hizmet sunacak. Böylece hem vatandaşın işi görülecek hem de öğrenciler tecrübe kazanacak.

DAVANIN NE KADAR SÜRECEĞİ BİLİNECEK

Bir davanın ne kadar süreceği bilinecek. Belirlenen süreyi aşanlar gerekçesini ortaya koymak zorunda olacak. (Kaynak: Akşam)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler