Papa'dan şok eden açıklama! Eşcinselleri sevindirdi

Papa'dan şok eden açıklama! Eşcinselleri sevindirdi

'Francesco' belgesel filminin ilk gösteriminde Papa’nın eşcinsellere yönelik sözleri büyük yankı uyandırdı. Eşcinsellere yönelik katı tutumuyla bilinen Katolik Kilisesi'nde eşcinsel birliktelikleri en üst düzeyde destekleyen ilk Papa olarak tarihe geçti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, eşcinsellerin de aile kurma hakkı olduğunu ve onların kurduğu medeni birlikteliklerinin yasalarla güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

ABD'de yaşayan Rusya doğumlu film yönetmeni Evgeny Afineevsky'nin, Papa Franciscus'u konu alan 'Francesco' isimli belgesel filmi, ilk kez Roma Film Festivali’nde gösterildi. Gösterimde Papa’nın eşcinsellere yönelik sözleriyle büyük yankı uyandırdı.

Papa Franciscus'un, film içinde kendisiyle yapılan röportajda sarf ettiği, "Eşcinsel insanların da bir aile içinde olma hakkı vardır. Onlar da Tanrı’nın çocukları ve aileye sahip olma hakları var. Kimse dışarıda bırakılmamalı veya bundan mutsuz olmamalı. Yaratmamız gereken şey, sivil birlikteliklere ilişkin bir yasadır ki bu şekilde yasal güvenceye sahip olsunlar. Bunun için mücadele ettim" sözleri tepki topladı.

Papa olmadan önce Buenos Aires Başpiskoposu olarak görev yaparken eşcinsel evliliklere onay verdiği bilinen Papa Franciscus’un Afineevsky’nin filmindeki ifadeleriyle eşcinsellere yönelik katı tutumuyla bilinen Katolik Kilisesi'nde eşcinsel medeni birliktelikleri en üst düzeyde destekleyen ilk Papa olarak tarihe geçtiği kaydedildi.

Roma Film Festivali’nde gösterilen belgesel filmdeki bu sözlerin, İtalyan basınına yansıması üzerine yapılan yorumlarda da "Söz konusu ifadelerin Katolik Kilisesi için devrim mahiyetinde olduğu" değerlendirmeler yer aldı.

Franciscus, 2013 yılında papa olarak seçildikten sonra yaptığı ilk dış gezi olan Brezilya dönüşünde uçakta gazetecilere, "Bir insan eşcinselse ve Tanrı'yı arıyorsa ben kimim ki onları yargılayayım" ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.