'Osmanlının ölçü temeli sünnettir'

'Osmanlının ölçü temeli sünnettir'

MÜSİAD Konya Şubesi mutat Cuma Konferanslarında bu hafta Yavuz Bahadıroğlu Osmanlı Padişahlarının Peygamber Sevgisini anlattı

MÜSİAD Konya Şubesi Konferans salonunda yapılan konferansın açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Fahri Beserek yaptı. Beserek konuşmasında; “Malumunuz mübarek bir zaman olan kutlu doğum haftasındayız. Öncelikle kutlu doğum haftasının hepimize mübarek olmasını, hayırlara vesile olmasını ve Yüce Peygamberimizi daha iyi anlamamıza sebep olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. Osmanlı torunları olarak ecdadımızın yüce peygamberimizi nasıl anladığı bizler için büyük önem taşımaktadır. Peygamberi daha iyi tanımanın yolu ecdadımızın ona olan sevgisini bilmekten geçer” dedi. Başkan Vekilinin konuşmasından sonra konferansına bir şiir ile başlayan Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu öncelikle tüm islam aleminin kutlu doğum haftasını kutlayarak, kutlu bir yürüyüş için kutlu doğum haftasının ‘O’nu daha iyi anlamamıza vesile olmasını candan temenni ediyorum dedi. Her fırsatta Osmanlı’nın bir sünnet devleti olduğunu dile getirdiğini söyleyen Bahadıroğlu: “Osmanlı bir sünnet medeniyeti kurmuştur. Bunun temel sebebi şudur: Yüce Peygamberimizin İstanbul’un fetih olunacağına dair müjdeli haberine mazhar olmak isteyenler tarafından kurulan bir devlet mutlaka Peygamber sevgisi ile doludur. Kuruluşunda bile peygamber sevgisi yatan bir devletin padişahlarındaki peygamber sevgisi ise anlatmakla bitmeyecektir. Sultan Abdulhamid İstanbul’dan Medine’ye kadar demir yolu döşemiştir ki insanlar rahat rahat hac ve umre ziyaretlerini yapsınlar. Yanı sıra rivayetlere göre de Medine yakınlarına tren yanaşınca çıkacak sesten ruhu nebi incinmesin diye de raylara keçe döşettirilmiştir. Bir başka açıdan da bakıldığı zaman padişahların hepsi kendilerine şu soruyu sorar ve aynı cevabı verirlerdi: Kime göre yaşayacağım? Verilen cevap ise Peygamberimize ve onun sünnetine göre idi. Bu kadar ince ruhlu devlet büyükleri vardı başımızda. 600 yıl hüküm süren koca Osmanlı’yı ayakta tutan işte bu manevi yapı taşlarıydı.

HER PADİŞAH YÜCE PEYGAMBERE SEVGİSİNİ BİR ŞİİR İLE BİR KASİDE İLE DİLE GETİRMİŞTİR

Sünnet medeniyetinin padişahlarının Medine’ye girerken sırtlarını Yüce Peygambere dönmemek için çaba sarf ettiklerini belirten Bahadıroğlu, “Her padişah muhakkak Yüce Peygambere sevgisini bir şiir ile bir kaside ile dile getirmiştir. Sadece Kanuni Sultan Süleyman’ın Peygamberimiz için yüzlerce şiiri vardır. Padişahlar hayatlarına peygamber sevgisini öylesine almışlardı ki, yemek yeme anından tutun da, haremdeki görüşmelerine kadar peygamber sünnetini yaşamak ve yaşatmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Hatta Kanuni Sultan Süleyman padişahların yemeklerini aileleri ile birlikte yemelerini kanunlaştırmıştı. Sebebi ise; Peygamberimiz elinden geldiğince ailesi ile beraber yemeklerini yemesi, yemek öncesi ve yemek sonrası onlarla hasbihaller etmesi, yanı sıra Allah’ın emir ve yasaklarından kendilerine bahsetmesi ve her fırsatta ailesini bilgilendirmesiydi. İşte Kanuni de ki bu ince düşünce peygamber sevgisinin ve sünnet aşkının eseridir. İslamın gelişmesinde ailenin öneminden de bahseden Bahadıroğlu şunları kaydetti: “İslam’da aile tahminimizden daha çok önem taşımaktadır. Bunun beklide en güzel örneklerinden birisi ilk Müslüman olanlardır. İlk Müslüman Yüce Peygamberimizdir ve bir erkektir. İkincisi Hz. Hatice validemizdir ve bir kadındır. Üçüncüsü ise Hz Ali’dir ve bir çocuktur. İşte size erkek, kadın ve çocuktan oluşan bir aile. Ailemiz başta olmak üzere beynimizi ve yüreğimizi aç bırakmamamız ve doyurmamız gerekir. Beyin ilim, yürek ise sevgi ile doyar. Her ikisinin de altında muhakkak inanç olmalıdır. İnançla temellendirilip, sevgi ve ilimle doyurulmalıdırlar” dedi. Program sonunda Yavuz Bahadıroğlu okurlarına kitaplarını imzalayarak, onlarla hasbihal etti. Ayrıca Başkan Vekili Mehmet Fahri Beserek tarafından Yavuz Bahadıroğlu’na çini bir tabak hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.